OPERA NOVA w Bydgoszczy

2019/2020 .63 sezon artystyczny

 • "Baron cygański" jaśniejąc żyrandolem tradycyjnie rozpoczął nowy sezon. * Wielkim zainteresowaniem cieszyły się akcje "Metropolia za pół ceny" i ogólnopolska akcja zainicjowana przez MKiDN 60+Kultura oraz "Polska-zobacz więcej" : bilety na spektakle "Wesela Figara" i "Halkę" w listopadzie rozchodziły się błyskawicznie.

 • 9 listopada 2019 r.

  Pierwszą premierą sezonu był balet Leo Delibes'a Coppelia w choreografii Jacka Tyskiego . "Coppelia" dołączyła do pozycji repertuarowych rekomendowanych dla dzieci i dorosłych widzów i jest obecnie 9.baletem w bieżącym repertuarze.

 • 8 lutego 2020 r. zmarła Magdalena Krzyńska.

  Piękny sopranowy głos, smukła, dziewczęca sylwetka i wrodzony wdzięk predestynowały Ją do wcielania się w liryczne postaci z literatury operowej. Ulubienica bydgoskiej publiczności - do Opery przez lata chodziło się „na Krzyńską”- stworzyła niezapomniane kreacje scenicznem.in. jako Tatiana w „Eugeniuszu Onieginie”, Hanna Glawari w „Wesołej wdówce”, Violetta w „Traviacie”, Rosina w „Cyruliku sewilskim”, Desdemona w „Otellu”, Hanna w „Strasznym dworze”. Jej talent błyszczał w realizacjach Sławomira Żerdzickiego, którego określała mianem „reżysera jej życia”. Uśmiechnięta ,skromna i życzliwa- nie miała w sobie nic z pozy primadonny.Artystka pochowana została na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

  We foyer Opery Nova przygotowana została mała wystawa kostiumów,programów i fotografii ze spektakli, w których Magdalena Krzyńska występowała w latach bydgoskiej kariery scenicznej.

 • W marcu'2020 życie napisało scenariusz,jakiego nigdy nie chcielibyśmy realizować.Z powodu epidemii koronawirusa SARS-COV-2 , Covid-19 odwołane zostały wszystkie (poza "Hrabiną Maricą" graną do 8 marca) spektakle. Odwołany został 27.Bydgoski Festiwal Operowy planowany na dni od 25 kwietnia do 10 maja br. Premiera musicalu "Bulwar Zachodzącego Słońca" została przełożona na kolejny sezon,a potencjał zespołów artystycznych znalazł ujście w okolicznościowych „produkcjach” zamieszczanych w internecie.

  W sposób szczególny i nie kryjąc wzruszenia dziękowaliśmy Publiczności za wszystkie kierowane pod naszym adresem słowa, maile, posty, za przekazane darowizny, wyrazy otuchy i sympatii oraz nieustanne dopingowanie nas przez Widzów tęsknotą za spektaklami! • Wakacje rozpoczęliśmy w iście sportowym stylu: we foyer Opery zagościła wystawa "90 lat bydgoskiego żużla". Dokumentowała ona wspaniałe osiągnięcia żużlowców bydgoskiego środowiska i najpiękniejsze postaci sportowców i chwile ich tryumfów na polskich torach żużlowych. Pomysłodawcą,kustoszem i prawdziwą "kopalnią informacji" na temat "czarnego sportu" był działający aktywnie w Stowarzyszeniu jeden z pracowników bydgoskiej Opery, kolekcjoner pamiątek Klubu "Polonia". 27 sierpnia gościem wystawy był Tomasz Gollob.W ciągu dwóch miesięcy wystawę zobaczyło 6100 widzów.

 • Po 10.latach kierowania Baletem Opery Nova z Zespołem rozstała się Ilona Jaświn-Madejska. Zarekomendowanie przez nią Iwony Runowskiej i Roberta Bondary , polskich choreografów młodego pokolenia, zaowocowało na scenie Opery Nova znakomitymi spektaklami: Kopciuszek, Zniewolony umysł,zaś zaproszenie wybitnych twórców jak Jorma Elo (Fascynacje) i Paul Chalmer (Dziadek do orzechów, Romeo i Julia) wzbogaciło repertuar o unikalne choreografie i podniosło rangę Zespołu.

  Nowym kierownikiem Baletu jest Małgorzata Chojnacka.
   
  'Coppelia'. Fot.Andrzej Makowski - powiększ
  Magdalena Krzyńska jako Violetta w 'Traviacie'. - powiększ
  Kostiumy Magdaleny Krzyńskiej z operetki 'Wesoła wdówka'. - powiększ
  Program odwołanego 27. Bydgoskiego Festiwalu Operowego. - powiększ
  Balet Opery Nova w 2019 r. W środku Ilona Jaświn-Madejska. - powiększ

 • Do góry  Stopka

  Opera Nova jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoLogo Kujawy PomorzeLogo Województwa Kujawsko-Pomorskiego
  Program "Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy"
  Flaga Unii EuropejskiejFlaga Funduszy Europejskich
  Zamknij