Opera Nova w Bydgoszczy

Opera Nova w Bydgoszczy Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków dzisiejszej Bydgoszczy jest usytuowana w centrum nowoczesna bryła Opery Nova, idealnie wpisana w malownicze zakole rzeki Brdy. W skład gmachu wchodzą trzy architektoniczne kręgi, które mieszczą wszystko, czego nowocześnie wyposażony teatr potrzebuje m.in. jedną z największych scen w Polsce i obdarzona równie doskonałą akustyką sale kameralną. Od strony Brdy, w 3. kręgu mieści się Centrum Kongresowe Opery. Budynek jest klimatyzowany, izolowany akustycznie oraz przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Opera Nova zaliczana jest do najlepszych polskich teatrów muzycznych oraz szczyci się wielką frekwencją widzów. Corocznie ( od 1994 r.) na przełomie kwietnia i maja w jej gmachu organizowany jest Bydgoski Festiwal Operowy - impreza o międzynarodowej renomie.

Grafika strony

graf news

Ścieżka nawigacyjna

Podziel się

Treść strony

60.sezon artystyczny

FALSTAFF

  • sobota 2017-10-21 godz. 19:00, PREMIERA. Sprzedaż biletów od 4.09.2017. Brak biletów.
  • niedziela 2017-10-22 godz. 18:00, II premiera. Sprzedaż biletów od 4.09.2017 r. Brak biletów.
  • wtorek 2017-10-24 godz. 19:00, Sprzedaż biletów od 4.09.2017 r. Brak biletów.
Data rozpoczęcia sprzedaży biletów: poniedziałek 2017-09-04
Plakat Tomasza Bogusławskiego

Giuseppe Verdi (1813-1901)

FALSTAFF

komedia liryczna w trzech aktach i sześciu obrazach.

Libretto: Arrigo Boito wg "Wesołych kumoszek z Windsoru" i "Henryka IV" Williama Szekspira

Prapremiera: Mediolan, La Scala 1893r.

 

Premiera w Operze Nova : 21.10.2017 r.

Realizatorzy:

Reżyseria                                                   – Maciej Prus

Kierownictwo muzyczne                                – Piotr Wajrak

Scenografia                                                – Jagna Janicka

Kostiumy                                                    - Hanna Wójcikowska-Szymczak

Reżyseria świateł                                         – Maciej Igielski

Przygotowanie chóru                                    – Henryk Wierzchoń

konsultacja choreograficzna                           - Ilona Jaświn-Madejska

Asystent dyrygenta                                      – Kamil Parcheta

Asystent reżysera                                         - Dorota Borowicz

 

 

 

   Maciej Prus.   

Aktor i reżyser. Absolwent krakowskiej i warszawskiej P. Wyższej Szkoły Teatralnej (dyplom aktorski – Kraków 1961, reżyserski – Warszawa 1968). Terminował jako asystent Konrada Swinarskiego w Teatrze Starym w Krakowie w  jego realizacji Nieboskiej komedii Krasińskiego. Jako reżyser debiutował  Pierwszym dniem wolności (1968)Kruczkowskiego w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie - Słupsku. W latach 70. stworzył szereg przedstawień w warszawskim Teatrze Ateneum,  na scenie kaliskiej i w Teatrze Starym w Krakowie. Współpracował z różnymi innymi teatrami Warszawy, Łodzi, Krakowa, Wrocławia. Przedstawienie Nocy listopadowej Wyspiańskiego, które stworzył w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, przyniosło mu prestiżową w świecie teatru Nagrodę im. Konrada Swinarskiego, przyznawaną przez redakcję miesięcznika Teatr (1979). W latach 90. dwukrotnie wystawiał Wyzwolenie Wyspiańskiego: w łódzkim Teatrze im. Jaracza (1990) i w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie(1992). W Bydgoszczy inscenizował Tymona Ateńczyka Szekspira (2007). Całą listę sztuk zrealizował w Teatrze Telewizji; zadebiutował w nim Godami życia Przybyszewskiego, za które przyznany mu został Złoty Ekran (1970), w ostatnich latach  pokazał spektakle Edwarda II Marlowe'a (2003), Intrygi i miłość Schillera (2004) i Wyzwolenia Wyspiańskiego z Piotrem Adamczykiem w roli Konrada (2007). Za  twórczość dla teatru telewizji otrzymał w 2008 roku Nagrodę Klubową im. Stefana Treugutta. Jest autorem pamiętnych inscenizacji operowych: Strasznego dworu Moniuszki i Don Giovanniego Mozarta w Teatrze Wielkim w Warszawie (1972, 1976), Króla Rogera Szymanowskiego, najpierw w Krakowie (1976) potem w Poznaniu (1979), Fidelia Beethovena we Wrocławiu (1977), Eugeniusza Oniegina Czajkowskiego i Lukrecji Borgii Donizettiego w Lodzi (1983, 2004). W 0perze Nova inscenizował w 2011 roku Cyganerię Pucciniego i Potępienie Fausta  Berlioza( 2015 r.) Jest laureatem licznych nagród, wśród nich Nagrody im. Leona Schillera Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu.

Piotr Wajrak.

 Dyrygent .Pedagog, menedżer i trener biznesu. Formację dyrygencką uzyskał u Bogusława Madeya. Przez szereg lat związany z warszawskim Teatrem  Wielkim, obecnie Operą Narodową, gdzie dyrygował przedstawieniami Strasznego dworu, Śpiącej  królewny, Romea i Julii, Święta wiosny, Harnasiów, Greka Zorby. W 1996 roku, jako najmłodszy asystent poprowadził premierę Strasznego dworu. Poza Warszawą dał się poznać w teatrach operowych Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa,  Poznania, Szczecina. Stale gości w krajowych filharmoniach. W latach 2004-2010 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Za granicą pracował z orkiestrami Teatro La Fenice w Wenecji, Teatro Carlo Felice w Genui, Teatro de Bellas Artes w Bogocie. Odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego honorową odznaką Zasłużony dla kultury polskiej.  W Operze Nova debiutował w 1994 r. Strasznym dworem. W roku 2007 przygotował muzycznie premierę Pana Twardowskiego Ludomira Różyckiego. Dyrygował  Don Kichotem Minkusa i Śpiącą królewną Czajkowskiego, My Fair Lady Lernera/ Loewego , Napojem miłosnym Donizettiego. Inaugurował XX Bydgoski Festiwal Operowy w 2013 r. premierą Halki Moniuszki, a w 2014 r. pod jego kierownictwem mzycznym odbyła się premiera operetki Kálmána Księżniczka czardasza.
Od sezonu 2017/2018 jest także szefem artystycznym Filharmonii Lubelskiej.

Jagna Janicka.

Absolwentka Wydziału Scenografii Teatralnej, Filmowej i Telewizyjnej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.  Od  ukończenia uczelni ( 1987) zaprojektowała scenografię i kostiumy do kilkudziesięciu filmów i spektakli . Była kilkakrotnie nominowana do  Nagrody Orłów, m.in.za kostiumy i scenografię   do filmów: Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową, Persona non grata , Boże skrawki,  Mistyfikacja.  Na Festiwalu   Filmowym   w  Gdyni otrzymała nagrodę  za  kostiumy  do  filmu W ciemności.  Kinomani znają jej kostiumy i scenografię z filmów: Spis cudzołożnic, Kroniki domowe, Nightwatching, Rysa, Pod  Mocnym  Aniołem , Hiszpanka ,Ostatnia rodzina. Jest laureatką nagrody teatralnej Ludwik 2002 za najlepszą scenografię w Krakowie  ( spektakl Idiota w reżyserii Barbary Sass ) oraz nagrody za scenografię do Europy w reż. Tadeusza Bradeckiego. Współpracowała  między innymi z  Krzysztofem  Zanussim, Peterem Greenawayem, Jerzym Stuhrem, Tadeuszem Bradeckim, Agnieszką Holland, Jurkiem Bogajewiczem, Mariuszem Grzegorzkiem, Magdaleną  Łazarkiewicz, Markiem Weiss- Grzesińskim, Maciejem Prusem, Bogusławem  Lindą, Wojtkiem Smarzowskim . Projektowała m. in. dla: Teatru Narodowego, Teatru im. Słowackiego i Teatru Starego w Krakowie, Teatru im. Jaracza w Łodzi, Teatru Powszechnego w Warszawie, Teatru STU, Opery Śląskiej , Opery Bałtyckiej. W Operze Nova stworzyła kostiumy do Cyganerii (2011 r.) oraz Potępienia Fausta ( 2015 r.) 

„ L’uomo è burlone”

 

Galeria
  • miniatura
  • miniatura
informację wprowadzono: poniedziałek 2017-06-05 09:33
ostatnia aktualizacja: wtorek 2017-10-03 11:04
Dostępne podstrony:
Kalendarium - archiwum Kalendarium

Dodatkowe menu strony

Miesięczny kalendarz

Banery

Partnerem Opery Nova jest dealer BMW
FALSTAFF.Na premierę opery Verdiego zapraszamy 21 i 22 X

Inne linki

Informacje o serwisie

© Opera Nova w Bydgoszczy, 2011-2013