OPERA NOVA w Bydgoszczy

Spektakle
FALSTAFF
Opera
FALSTAFF
Komedia liryczna w trzech aktach i sześciu obrazach
Kompozytor: Giuseppe Verdi (1813-1901)
Autor libretta: Arrigo Boito wg "Wesołych kumoszek z Windsoru" i "Henryka IV" Williama Szekspira. Oryginalna wersja językowa.
Data premiery: Mediolan, La Scala 1893r., premiera w Operze Nova : 2017-10-22 r.
Czas trwania: 2,5 godz., w tym jedna przerwa
Wykonawcy: Soliści, Chór, Balet, Orkiestra Opery Nova w Bydgoszczy.
 
Realizatorzy:
Reżyseria: Maciej Prus
Kierownictwo muzyczne: Piotr Wajrak
Scenografia: Jagna Janicka
Kostiumy: Hanna Wójcikowska-Szymczak
Reżyseria świateł: Maciej Igielski
Przygotowanie chóru: Henryk Wierzchoń
Asystent dyrygenta: Kamil Parcheta
Konsultacja choreograficzna: Ilona Jaświn-Madejska
Autor plakatu: Tomasz Bogusławski (Złoty Medal na 3. Międzynarodowym Biennale Plakatu w Lublinie)

Przedstawienie zdobyło w 2018 r. Teatralną Nagrodę Muzyczną im.Kiepury w kategorii "Najlepszy spektakl":
Obsada:
Recenzje:
Ileż to stereotypów kojarzących się z dotychczasowymi literackimi i scenicznymi wizjami fizyczności Falstaffa łamie bydgoska inscenizacja. Zamiast wizerunku podstarzałego, otyłego zawadiaki i pijaka reżyser Maciej Prus stworzył pewnego siebie mężczyznę, atrakcyjnego fizycznie i ceniącego uroki życia (...) Jagna Janicka, z mistrzowską dla siebie intuicją wykorzystała możliwości technicznej bydgoskiej sceny operowej. Świat Falstaffa ma dwie warstwy. Podłoga sceniczna raz to opada, innym razem się unosi, w zależności od tego, gdzie dzieje się akcja. Karczma, w której Falstaff knuł swoją intrygę, zapada się w dół, dając miejsce bezkresnej zielonej łące, nad którą widnieje czyste lazurowe niebo.(...)Maciej Prus wyreżyserował na scenie Opery Nova nie tylko w znakomitym stylu operę komiczną, ale przede wszystkim dzieło, nie pozbawione filozoficznych przemyśleń. A wiążą się one z postacią Falstaffa. Sam Giuseppe Verdi, kiedy skończył partyturę, powiedział, żeby Falstaff poszedł swoją drogą przed siebie i żył dalej. Czy nie jest to jedna z najpiękniejszych przenośni ujmująca życie ludzkie i nadająca mu sens?

Ilona Słojewska,Dziennik Teatralny,http://www.dziennikteatralny.pl/artykuly/idz-falstaffie-tak-dlugo-jak-mozesz.html
Reżyseria tego widowiska zachwyca nie tylko potoczystą i w pełni przemyślaną akcją, budującą czytelność i atrakcyjność scenicznej intrygi, ale również finezyjnym komizmem i już wspomnianą wyrazistością każdej postaci. A dzięki jeżdżącym zapadniom sytuacje zmieniają się prawie jak w kalejdoskopie.

Wiesław Kowalski, Teatr dla Was
W bydgoskim spektaklu tak naprawdę trudno byłoby znaleźć role niedopracowane czy niedointerpretowane, pozbawione wyraziście zarysowanych charakterów. Maciej Prus trafił z obsadą w dziesiątkę, co zdarza się zwłaszcza w teatrach operowych wcale nie tak często.
Wiesław Kowalski, TeatrdlaWashttp://www.teatrdlawas.pl/recenzje/7411-falstaff-golinskiego
Spektakl najbardziej jednak zachwyca precyzją muzycznego wykonania dzieła bardzo trudnego dla wykonawców, kompletnie odbiegającego od wcześniejszych oper Verdiego(...)Dyrygujący orkiestrą Opery Nova, kierownik muzyczny spektaklu Piotr Wajrak zdaje się nie mieć z tym problemu. Trudne sceny zbiorowe, również z chórem w akcie trzecim, wykonane są perfekcyjnie.
Magdalena Gill, Tygodnik Bydgoski http://www.tygodnikbydgoski.pl/kultura/po-premierze-falstaffa-verdiego-spektakl-zachwyca-precyzja-wykonania
Wieńczący operę finał – potężna, kunsztowna fuga, stała się miejscem popisu solistów, chóru (jakże pięknie chóralne głosy żeńskie wtapiały się w scenę magiczną III aktu) i orkiestry. (...) Tę spójność podkreśliła także oszczędna w środkach, acz symboliczna w wymowie scenografia Jagny Janickiej, uwypuklona grą świateł (jak zwykle rewelacyjna realizacja Macieja Igielskiego, a akt III to absolutny majstersztyk – trzeba to zobaczyć!) i dopracowanych w szczegółach kostiumach autorstwa Hanny Wójcikowskiej-Szymczak.
Barbara Mielcarek-Krzyżanowski, Bydgoski Informator Kulturalny, XI 2017
FALSTAFF
Galeria:
Video:


Do góry


Stopka

Opera Nova jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoLogo Kujawy PomorzeLogo Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Program "Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy"
Flaga Unii EuropejskiejFlaga Funduszy Europejskich
Zamknij