OPERA NOVA w Bydgoszczy

Ireneusz Jakubowski

Ukończył klasę śpiewu u wybitnego polskiego barytona Władysława Malczewskiego. W 1978 r. rozpoczął artystyczna karierę jako solista Teatru Wielkiego w Łodzi. W 1987 r. nawiązał współpracę z operą w Bydgoszczy ; trwała ona do 1996 r. i zaowocowała bogatym dorobkiem artystycznym. Wiele udanych ról w operach, występy podczas spektakli premierowych, udział z zespołami bydgoskiej opery w zagranicznych tournees w Niemczech, Holandii, we Włoszech i na Malcie – to także wkład I. Jakubowskiego dla kształtowania poziomu i osiągnięć artystycznych bydgoskiej sceny operowej. Postrzegany był zawsze jako dobry tenor, o dużym, ładnym i nośnym głosie predestynowanym do wykonania włoskich oper. Pięknie śpiewał partię Alfreda w operze „Traviata” G. Verdiego, był znakomitym Księciem w Rigoletcie” G. Verdiego, także Cassiem w operze Otello”. Oklaskiwany gorąco w partii Pinkertona w operze G.Pucciniego „Madama Butterfly”, podobnie Don Josego w operze „Carmen” G. Bizeta. Świetnie sprawdzał się także w operetkach w roli Kamila de Rosillon w „Wesołej wdówce” F. Lehara, chińskiego księcia Su Czonga w „Krainie uśmiechu” F. Lehara , Barinkaya w operetce J. Straussa „Baron cygański”. Śpiewając bez dublera w operach „Rigoletto” i „Otello” podczas tournee bydgoskiej opery w 1989 r.we Włoszech przyczynił się do niewątpliwego sukcesu tych przedstawień . W dorobku Ireneusza Jakubowskiego były także role w operach G. Donizettiego, Ch. Gounoda, R. Leoncavalla, P. Mascagniego, R. Wagnera i twórców współczesnych (tytułowa rola Ubu Króla w operze Krzysztofa Pendereckiego pod tym tytułem). Nagrał kilka płyt dla wytwórni zagranicznych oraz dokonał nagrań radia i telewizji.

Biogram Artysty wg Alicja Weber, Bydgoski Leksykon Operowy, pod red. Z. Prussa, Bydgoszcz 2002

Ostatni raz bydgoska Publiczność miała okazję słuchać Ireneusza Jakubowskiego jako Maksa w operze Webera "Wolny strzelec" , spektaklu Teatru Wielkiego w Łodzi, prezentowanym na Bydgoskim Festiwalu Operowym w 2009 r.

Artysta zmarł 30 marca 2020 r,podczas pandemii koronawirusa.
 
W 'Traviacie' Verdiego jako Alfred, z Magdaleną Krzyńską. - powiększ

Do góryStopka

Opera Nova jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoLogo Kujawy PomorzeLogo Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Program "Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy"
Flaga Unii EuropejskiejFlaga Funduszy Europejskich
Zamknij