OPERA NOVA w Bydgoszczy

Soliści śpiewacy
Janusz Żak
Bas
Janusz Żak
https://www.janusz-zak.comBas-baryton. Urodził się w 1987 roku w Wejherowie. Od najmłodszych lat zdradzał zainteresowania muzyczne występując na estradzie oraz grając na fortepianie, gitarze i kontrabasie. Swoje pierwsze zawodowe doświadczenia sceniczne zdobywał na deskach Teatru Muzycznego im. D. Baduszkowej w Gdyni. W roku 2015 ukończył studia śpiewu solowego na wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od roku 2016 jest solistą Opery Nova w Bydgoszczy, gdzie wykonuje m.in. partie: Figara w „Weselu Figara” W. A. Mozarta, Dulcamary w „Napoju miłosnym” G. Donizettiego, Colline w „Cyganerii” G. Pucciniego oraz Zbigniewa w "Strasznym Dworze" S. Moniuszki.

Jako solista gościnny wystąpił na scenach Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie (Zbigniew w "Strasznym Dworze" S. Moniuszki), Opery na Zamku w Szczecinie (Guglielmo w "Così fan tutte" W. A. Mozarta) oraz Opery Bałtyckiej w Gdańsku (Colline w „Cyganerii” G. Pucciniego).

Koncertuje w kraju i za granicą wykonując repertuar operowy, pieśniarski oraz oratoryjno-kantatowy. Jest laureatem III nagrody 53. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Antonína Dvořáka w Karlovych Varach (2018).

Najbliższe spektakle:
Jako: Wykrzyknik
4 lutego 2023, 11:00
Jako: Frank
17 lutego 2023, 19:00
Jako: Mefisto
12 marca 2023, 18:00
Jako: Przemawiający
17 marca 2023, 19:00

Recenzje:
Z kolei Janusz Żak jako Zbigniew uosabia mężczyznę o silnym, zdecydowanym usposobieniu, i aktorsko znakomicie kontrastuje charaktery obu braci. Kreowaną postać buduje przede wszystkim głosem, zachwycając publiczność jego barwą, pięknem oraz skalą.
 
Ilona Słojewska, "Dziennik Teatralny"
 
Zachwyca kwartet wyrachowanych rajców (Nazarii Kachala, Dominik Sierzputowski, Bartłomiej Kłos, Janusz Żak), z humorem odsłaniających przed widzami uniwersalne prawa polityki.
Marta Kocoń, Tygodnik Bydgoski
http://tygodnikbydgoski.pl/opera/opera-na-polskie-serca-rozpisana-awantura-w-recco-recenzja


Mimo że znane opowiadanie Andersena nie ma pochodzenia czeskiego, stanowiło wzór dla baśniowej opery Dvořáka Rusałka. Pochodzącą z tej opery arię Wodnika wykonał imponująco dźwięcznym głosem bas Janusz Żak. W równej mierze ekscytująco, co ujmująco wypadło jego wykonanie angielskiego chorału Good King Wenceslas.

(fragment recenzji koncertu adwentowego muzyki czeskiej z Bremer Philharmoniker)
Weser-Kurier – Brema, 8.12.2017


Kreujący tę postać [sługi Falstaffa - Pistola] Janusz Żak bogatymi środkami aktorskimi oddał jej charakter. Jego czysta i silna barwa barytonu była idealnym kontrapunktem do pozostałych głosów w scenach zbiorowych.

Ilona Słojewska, "Idź Falstaffie, tak długo jak możesz", Dziennik Teatralny Bydgoszcz, 24 października 2017


O tym, jak bardzo arie tej opery wyrażają uczucia czy tęsknoty wobec innych osób, przekonuje również Janusz Żak w roli Figara. Zanim jednak porwał publiczność arią „Non più andrai, farfallone amoroso” skierowaną do Cherubina, w duetach z Zuzanną w akcie I, świetnie wyczuwa rytmiczną zwięzłość i taneczną melodykę, która jest niczym lustro dla jego beztroskich emocji. Już w tej scenie artysta definiuje się jako spontaniczny i wyrazisty charakter. Żak dysponujący głębokim i przyjemnie brzmiącym barytonem urzekał w każdej arii. Niezaprzeczalnym atutem tego artysty są również bardzo dobre predyspozycje aktorskie oraz sceniczny urok osobisty.

Ilona Słojewska, Dziennik Teatralny Bydgoszcz, 29 kwietnia 2017

 

Janusz Żak
Galeria:
Repertuar:

W Operze Nova wykonuje następujące partie:

 • Figaro w "Wesele Figara" W. A. Mozarta
 • Dulcamara w „Napoju miłosnym” G. Donizettiego
 • Colline w „Cyganerii” G. Pucciniego (partię tę wykonuje także w Operze Bałtyckiej w Gdańsku)
 • Przemawiający w „Czarodziejskim flecie"W. A. Mozarta
 • Komisarz w "Madama Butterfly" G.Pucciniego
 • Markiz d'Obigny w "Traviacie" G. Verdiego
 • Pistola w „Falstaffie” G. Verdiego
 • Mnich w „Don Carlosie” G. Verdiego
 • Zuniga w „Carmen” G. Bizeta -
 • Janusz i Dziemba w „Halce” S. Moniuszki
 • Jagu w „Manru” I. J. Paderewskiego
 • Frank w „Zemście nietoperza” J. Straussa
 • Rajca i Maciek w "Awanturze w Recco" M. Małeckiego
 • Zbigniew "Strasznym dworze" St. Moniuszki
 • Wykrzyknik w "Operowym zawrocie głowy" M.Małeckiego
 • Guglielmo w "Cosi fan tutte" W.A.Mozarta
 • Mefistofeles w "Fauście" Ch.Gounoda

   

   Do góry


Stopka

Opera Nova jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoLogo Kujawy PomorzeLogo Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Program "Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy"
Flaga Unii EuropejskiejFlaga Funduszy Europejskich
Zamknij