OPERA NOVA w Bydgoszczy

Soliści śpiewacy
Jolanta Wagner
Soprany
Jolanta Wagner

W 2007 roku ukończyła z oceną bardzo dobrą Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w klasie prof. Katarzyny Rymarczyk.

W czasie studiów uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez Ryszarda Karczykowskiego, Teresę Żylis-Garę, Andrzeja Mroza, Helenę Łazarską, Barbarę Kubiak.

Stypendystka Fondazione Romualdo Del Bianco we Florencji.

Na zaproszenie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego uczestniczyła w programie Spotkania Mistrza XX wieku z młodymi artystami XXI wieku.

Na scenie Opery Nova w Bydgoszczy zadebiutowała jako solistka w partii Halki, podczas inaugurującej XX Bydgoski Festiwal Operowy premiery opery Stanisława Moniuszki (2013 r.). W tym samym roku zaśpiewała rolę Santuzzy w „Rycerskości wieśniaczej" Mascagniego (reż. Andrzej Bubień). W sezonie artystycznym 2014/2015 śpiewała na tej scenie także inne solowe partie, m.in. Ulany w „Manru" Paderewskiego. W 2016 r. wystąpiła w inaugurującej XXIII Bydgoski Festiwal Operowy premierze „Don Carlosa" Verdiego w roli Elżbiety. Wykonuje partie Baby Jagi w operze E. Humperdincka „Jaś i Małgosia" oraz Obcej Księżniczki w „Rusałce" A. Dvoraka.

Występowała w koncertach i spektaklach prowadzonych przez znakomitych dyrygentów (Marzena Diakun, Tadeusz Wojciechowski, Wojciech Rajski, Piotr Wajrak, Krzysztof Dziewięcki, Tadeusz Serafin, Bohdan Jarmołowicz, Maciej Figas, Andrzej Knap, Piotr Wujtewicz, Jakub Chrenowicz, Gabriel Chmura, Peter Guth).

Współpracuje z teatrami operowymi, śpiewając gościnnie role: w Operze na Zamku w Szczecinie: Halka z opery St. Moniuszki, Piękna Helena z operetki J. Offenbacha; w Operze Śląskiej w Bytomiu: Elżbieta z opery „Tannhäuser” R. Wagnera, Halka z opery St. Moniuszki, Ulana z opery „Manru” I. J. Paderewskiego; w Teatrze Wielkim w Poznaniu: Lady Macbeth z opery „Macbeth” G. Verdiego; w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie: Jezabel z opery „Moby Dick” E. Knapika. W 2018 r. nagrała partię Halki dla potrzeb przygotowywanej przez Operę Nova kolejnej DVD, z operą St.Moniuszki. Występuje w spektaklu „Maria Callas. Master Class” z Krystyną Jandą.


Rozmowa Anity Nowak z Jolantą Wagner: http://teatrdlawas.pl/artykuly/802-jolanta-wagner [2015 r.]

Wywiad z Jolantą Wagner w Polskim Radiu PiK: http://www.radiopik.pl/39,55,jolanta-wagner [2013 r.]

Najbliższe spektakle:
Jako: Elżbieta de Valois
1 marca 2019, 18:00

Recenzje:
„To przedstawienie interesujące również dzięki odtwórcom głównych ról. Jolanta Wagner odnosi sukces w roli Halki nie tylko dzięki swojemu przepięknie brzmiącemu sopranowi, ale również dzięki interesującemu aktorstwu. I co istotne, jest bardzo współczesna poprzez nierespektowanie klasowych podziałów i bezkompromisową walkę o miłość, o szczęście".
"Halka", Anita Nowak, Teatr dla Was, 29.04.2013
 
„Nie słyszałam wcześniej Jolanty Wagner – pierwsze wrażenie – to młody, świeży głos. Szczególnie podobał mi się w średnim rejestrze. Pięknie, prosto zaśpiewała arię „Gdyby rannym słonkiem”, doskonałe były w jej wykonaniu ostatnie sceny opery. Jej Halka jest zdesperowana, przepełniona bólem po zmarłym dziecku. Pojawia się ono kilka razy w ciągu spektaklu jako wizja – duch, ubrane w strój podobny do Januszowego i dzięki temu wiemy, co dręczy Halkę".
"Halka", Opera.Info.pl, 30.04.2013
 
„... kreującej tę rolę Jolancie Wagner udało się wejść w rolę Halki zarówno pod względem wokalnym, jak i aktorskim. Młoda artystka, dysponująca ładnym i nośnym głosem oraz zaawansowanym obyciem scenicznym, ukazała postać o bardzo skomplikowanym stanie emocjonalnym, od pełni szczęścia poprzez niepokój, zwątpienie i obłęd, aż do tragicznego finału".
"Halka", Eugeniusz Ratajczyk, 70-lecie Opery Śląskiej, Twoja Muza 4/2015
 
„...Manru Paderewskiego zaprezentowała Opera Śląska z mistrzowskimi kreacjami Sylwestra Kosteckiego (tytułowy) i Jolanty Wagner (Ulana)".
"Manru", Sławomir Pietras, Angora 4/2015
 
„Niezwykle silny, spintowy sopran Jolanty Wagner, wznosząc się ponad orkiestrę, dramatycznie wibrującym brzmieniem podkreśla targające postacią emocje, przenika do serc słuchaczy".
 
"Don Carlos", Anita Nowak, Teatr dla Was, 23.04.2016
 
Jolanta Wagner
Galeria:
Repertuar:

Repertuar artystki obejmuje m.in.partie:

 • Halki z opery Stanisława Moniuszki „Halka"
 • Pięknej Heleny z operetki Jacquesa Offenbacha
 • Tatiany z opery „Eugeniusz Oniegin” Piotra Czajkowskiego
 • Hanny Glavari z operetki „Wesoła Wdówka” Franciszka Lehára
 • Liu z opery „Turandot" Giacomo Pucciniego
 • Jolanty z opery „Jolanta" Piotra Czajkowskiego
 • Heleny Trojańskiej z opery „Mefistofeles" Arrigo Boita
 • Cyganki Manji z operetki „Hrabina Marica" Emmericha Kálmána
 • Toski z opery „Tosca" Giacomo Pucciniego
 • Ulany z opery „Manru" Ignacego Jana Paderewskiego
 • Micaeli z opery „Carmen" Georgesa Bizeta
 • Elżbiety z opery „Tannhäuser" Richarda Wagnera
 • Elżbiety de Valois z opery „Don Carlos" Giuseppe Verdiego
 • Baby Jagi z „Jasia i Małgosi" Humperdincka
 • Lady Macbeth z „Macbetha" Giuseppe Verdiego
 • Jezabel z „Moby Dicka" Eugeniusza Knapika
 • Santuzzy z „Rycerskości wieśniaczej" Pietro Mascagniego
 • Obcej Księżniczki z „Rusałki" Antonina Dvořáka

Partie koncertowe:

 • Msza d-moll KV 626 Wolfganga A. Mozarta
 • Msza Giuseppe Verdiego

Koncertuje z zespołem bydgoskich filharmoników-kameralistów – Capellą Bydgostiensis.

Występuje także w repertuarze popularnych piosenek podczas Koncertów Sylwestrowych w Operze Nova.Do góry


Stopka

Opera Nova jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Program "Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy"
Flagi unijne
Zamknij