OPERA NOVA w Bydgoszczy

Soliści śpiewacy
Łukasz Załęski
Tenor
Łukasz Załęski

W 2013 r. ukończył z najwyższą oceną wydział wokalno-aktorski Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof.Krzysztofa Bednarka i rozpoczął samodzielną karierę śpiewaczą. Z wielkim powodzeniem wystąpił na XV Wielkim Turnieju Tenorów w Szczecinie (zdobył dwie nagrody). Występował m.in. jako Edgardo w Łucji z Lammermooru Donizettiego w Operze Śląskiej w Bytomiu, Faust w Potępieniu Fausta Berlioza w Operze Nova, Damazy w Strasznym dworze Moniuszki w łódzkim Teatrze Wielkim, a także jako Ruodi w Wilhelmie Tellu Rossiniego, Nemorino w Napoju miłosnym Donizettiego i Alfredo w Traviacie Verdiego.

Aktualnie łączy go stała współpraca z Operą Nova w Bydgoszczy, na której scenie wykonuje role:

Zdobywca I nagrody (ex aequo z Szymonem Mechlińskim) oraz wieli nagród specjalnych podczas pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im.Bogdana Paprockiego w Bydgoszczy.

Rozmowa z Artystą: http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/282903,druk.html
 • Fausta w Potępieniu Fausta Hectora Berlioza ( reż. Maciej Prus, 2015 r., inauguracja XXII Bydgoskiego Festiwalu Operowego)
 • Fentona w „Falstaffie” Giuseppe Verdiego ( reż. Maciej Prus 2017 r.)
 • Nemorina w „Napoju miłosnym” Gaetana Donizettiego(reż. Krzysztof Nazar)
 • Alfreda w „Traviacie” Giuseppe Verdiego
 • Barinkaya w „Baronie cygańskim” Johanna Straussa (reż. Janina Niesobska)
 • Występuje w Koncertach Sylwestrowo-Noworocznych Opery Nova w repertuarze operowym,operetkowym i współczesnych piosenek pop.
 • Orlanda w "Awanturze w Recco..." M.Małeckiego (reż.Maciej Wojtyszko)
 • Stefana w "Strasznym dworze" St. Moniuszki (reż. N. Babińska)
 • Pinkertona w "Madama Butterfly" G.Pucciniego
 • Jontka w "Halce" St.Moniuszki
 • Fausta w "Fauście" Ch.Gounoda
Recenzje:
Bez wątpienia gwiazdą wieczoru był Łukasz Załęski jako Stefan. Swą niezwykłą artystyczną wrażliwość oraz szlachetną barwą głosu wprost zaczarował publiczność. W arii „Cisza dokoła, noc jasna, czyste niebo" zabrzmiał liryzm, tęsknota, poczucie utraty bezpieczeństwa, a przede wszystkim miłość do matki. Była to chwila, podczas której muzyka zjednoczyła się z głosem i emocjami. Nie do zapomnienia.

Ilona Słojewska, "Dziennik Teatralny", 29.04.2019


W niedzielę 17 listopada 2019 roku podczas uroczystej gali w Operze Nova ogłoszono wyniki zorganizowanego przez Stowarzyszenie im. Bogdana Paprockiego, przy współudziale Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego oraz Opery Nova w Bydgoszczy I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego. Razem z Szymonem Mechlińskim, jako że nagrodę przyznano ex-aequo, Łukasz Załęski pokonał 69 kandydatów. Otrzymał też całą listę nagród specjalnych; jak wyróżnienie za najlepsze wykonanie arii Stanisława Moniuszki, nagrodę specjalną dla najlepszego tenora Konkursu przyznaną przez Adama Zdunikowskiego, Dyrektora Konkursu i Prezesa Stowarzyszenia im. Bogdana Paprockiego, Nagrodę Dyrektora Teatru Wielkiego im Stanisława Moniuszki w Poznaniu Gabriela Chmury, Nagroda Dyrektora Warszawskiej Opery Kameralnej Alicji Węgorzewskiej Nagrodę Dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi Krzysztofa Marciniaka, Nagrodę Dyrektora Opery Śląskiej w Bytomiu Łukasza Goika.

Anita Nowak, http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/282903,druk.html
Łukasz Załęski
Galeria:


Do góry


Stopka

Opera Nova jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoLogo Kujawy PomorzeLogo Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Program "Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy"
Flaga Unii EuropejskiejFlaga Funduszy Europejskich
Zamknij