OPERA NOVA w Bydgoszczy

Orkiestra
Michał Klauza
Dyrygenci
Michał Klauza
Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury Ryszarda Dudka oraz dwuletnie studia podyplomowe w Konserwatorium im. Nikołaja Rimskiego-Korsakowa w Sankt Petersburgu pod kierunkiem Ilji Musina. Był uczestnikiem kursów dyrygenckich prowadzonych przez Kurta Redla (Rzym, 1996) i Valery'ego Gergieva (Rotterdam, 1997).

Koncertował z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą, w tym z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Sinfonią Varsovią, z większością polskich orkiestr filharmonicznych, Orchestre National du Capitole de Toulouse, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Państwową Orkiestrą Symfoniczną Federacji Rosyjskiej i z Filharmonią Moskiewską. W swoim dorobku artystycznym ma szereg nagrań radiowych i telewizyjnych, m.in. z NOSPR dokonał pierwszej studyjnej rejestracji operetki Loteria na mężów Szymanowskiego, a z zespołami Teatru Wielkiego – Opery Narodowej spektakl Króla Rogera dla Polskiego Radia.

Michał Klauza pełnił funkcję kierownika muzycznego Opery i Filharmonii Podlaskiej (2013–2015), gdzie obok koncertów symfonicznych poprowadził premiery Traviaty Verdiego, Czarodziejskiego fletu Mozarta i Carmen Bizeta. Był także drugim dyrygentem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (2009–2015) oraz dyrygentem i zastępcą dyrektora muzycznego Welsh National Opera w Cardiff (2004–2008) – na tej scenie pod jego dyrekcją wystawiono m.in. Rigoletto, Trubadura, Aidę, Falstaffa i Otella Verdiego, Wesołą wdówkę Lehára (spektakl zarejestrowany przez BBC TV), Wesele Figara i Don Giovanniego Mozarta oraz Cyganerię Pucciniego. Wcześniej pracował jako dyrygent w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie (1998–2003).Artysta wystąpił m.in. w Royal Opera House w Londynie (Cities of Salt Jabriego) i w Narodowej Operze Ukrainy w Kijowie (Król Roger Szymanowskiego). Współpracował z Operą Bałtycką (Salome R. Straussa, Czarodziejski flet, Skrzypce Rotszylda Fleischmanna/Szostakowicza, Gracze Szostakowicza/Meyera), Operą Nova w Bydgoszczy (Potępienie Fausta Berlioza) i z Teatrem Wielkim w Poznaniu (Aida, Zemsta nietoperza)

.Dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej, a od kwietnia 2016 – gościnny dyrygent Teatru Bolszoj w Moskwie, w którym przygotował i poprowadził premiery Don Pasquale Donizettiego oraz Idioty Weinberga.
Michał Klauza


Do góry


Stopka

Opera Nova jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Program "Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy"
Flagi unijne
Zamknij