OPERA NOVA w Bydgoszczy

Teresa Kujawa

Teresa Kujawa urodziła się 11 grudnia 1927 r. w Bydgoszczy. Ukończyła Technikum Kinematografii w Poznaniu oraz Wydział Pedagogiczny Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie. Była tancerką, pedagogiem, choreografem, reżyserem, autorytetem i kopalnią wiedzy w dziedzinie powojennej historii polskiego baletu . Debiutowała w roku 1949 we Wrocławiu na scenie Teatru Dolnośląskiego w sztuce "Słomkowy kapelusz" Eugene Labiche`a w reżyserii Jerzego Waldena. W tym samym roku, po raz pierwszy, zatańczyła w suicie baletowej "Paw i dziewczyna" Tadeusza Szeligowskiego w choreografii Zygmunta Patkowskiego w Operze Dolnośląskiej, gdzie kreowała tytułową partię Dziewczyny. Jako tancerka pracowała w Operze Dolnośląskiej we Wrocławiu, Operze Poznańskiej, a także współpracowała z Theatre d'Art du Ballet w Paryżu, z którym to podróżowała po całej Europie oraz krajach Bliskiego Wschodu i dla którego stworzyła choreografię "Mała suita" do muzyki Witolda Lutosławskiego. Współpracowała również jako choreograf, aktorka i tancerka z telewizją polską, a także z wytwórniami oraz reżyserami filmowymi. Była pedagogiem w szkołach baletowych w Poznaniu, Warszawie oraz w Moskiewskiej Akademii Tańca, wykładającym techniki tańca hiszpańskiego oraz polskich tańców narodowych. W swojej karierze tanecznej kreowała solistyczne partie, głównie charakterystyczne jak m.in.: - Cyganka - "Coppelia" - Solo taniec hiszpański - "Jezioro łabędzie" - Wróżka Carabosse - "Śpiąca królewna" - Zarema - "Fontanna Bachczyseraju" - Krasawica i Cyganka - "Pan Twardowski" - Zosia - "Z chłopa król" - Tatarka - "Tańce połowieckie" - Łucja - "Czarodziejska miłość" - Kurtyzana - "La Valse" - Młynarka - "Trójkątny kapelusz" - Bernarda Alba - "Dom Bernardy Alba" Była kierownikiem baletu w Operze Wrocławskiej oraz Teatrze Wielkim w Łodzi, choreografem w Teatrze Wielkim w Warszawie, Teatrze Wielkim w Poznaniu, Operze we Wrocławiu, Operze na Zamku w Szczecinie oraz w Polskim Teatrze Tańca Conrada Drzewieckiego.

W bydgoskiej Operze stworzyła choreografie do spektakli: "Carmen" Bizeta (1988)," La vida breve" de Falli (1993) oraz do operetki J.Straussa "Zemsta nietoperza" (1995)- to przedstawienie nadal w repertuarze.

Artystka zmarła 28 kwietnia 2020 r. Pogrzeb odbędzie się 28 września 2020 na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.
Do góryStopka

Opera Nova jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoLogo Kujawy PomorzeLogo Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Program "Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy"
Flaga Unii EuropejskiejFlaga Funduszy Europejskich
Zamknij