2013 /2014 r. 57 sezon artystyczny. - OPERA NOVA w Bydgoszczy

2013 /2014 r. 57 sezon artystyczny.

Pierwszą premierą był spektakl baletowy pt. "Fascynacje", na który złożyły się choreografie dwóch twórców: Mauro de Candii (Włochy) i Jormy Elo (Finlandia). Balet Opery Nova był pierwszym polskim zespołem, któremu artyści przekazali swe choreografie. Spektakl został zaproszony na Poznańską Wiosnę Baletową i Dni Sztuki Tańca w Warszawie w 2013 r..

Przed Operą Nova stanęła Łuczniczka Nova, rzeźba autorstwa Michała Jagodzińskiego.

XX Bydgoski Festiwal Operowy zainaugurowała 27 kwietnia znakomita premiera Halki w reżyserii Natalii Babińskiej, pod muzycznym kierownictwem Piotra Wajraka. Partię tytułową wykonała Jolanta Wagner. Publiczność przyjęła spektakl długotrwałą stojącą owacją.

25 czerwca w czasie uroczystości w Théâtre du Châtelet w Paryżu Opera Nova w Bydgoszczy otrzymała nagrodę „Złotego Orfeusza” ( "Orphée d'Or" de l'Académie du Disque Lyrique ) w kategorii „Najlepsza inicjatywa audiowizualna” za nagranie DVD opery Ignacego Jana Paderewskiego „Manru”. Nagrodę przyznała działająca od 1958 roku we Francji Académie du Disque Lyrique, która nagradza co roku najlepsze nagrania .

W sezonie artystycznym 2013/2014 pierwszą premierą był spektakl jednoaktówek: Rycerskości wieśniaczej Pietra Mascagniego i Pajaców Ruggiera Leoncavalla w reżyserii Andrzeja Bubienia , pod muzycznym kierownictwem Wojciecha Rajskiego. Obaj artyści po raz pierwszy realizowali przedstawienie w Operze Nova.

Gala Sylwestrowo-Noworoczna w reżyserii Sebastiana Gonciarza, pod muzycznym kierownictwem Macieja Figasa i w choreografii Iwony Runowskiej, prezentowana siedmiokrotnie od 28 grudnia, była ostatnim programem w 2013 r.

Bydgoski Festiwal Operowy wkroczył w trzecie dziesięciolecie. Jego 21. edycję zainaugurowała premiera operetki. Druga w repertuarze Opery Nova ( po Hrabinie Maricy) operetka Kálmána Księżniczka czardasza w reżyserii Wojciecha Adamczyka i pod muzycznym kierownictwem Piotra Wajraka ,zachwyciła publiczność. Do pamiętnych przedstawień, prezentowanych przez goszczące na Festiwalu teatry, należy zaliczyć "Portret"- opera Mieczysława Wajnberga w wykonaniu Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz musical "Chłopi" , kolejny sukces Teatru Muzycznego w Gdyni , w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Jedynym gościem zagranicznym była Narodowa Opera Ukrainy z Kijowa , która przedstawiła w ciągu jednego wieczoru"Aleko", operę S.Rachmaninowa oraz ballet blanc "Chopiniana".

Po zakończeniu sezonu zespoły artystyczne rozpoczęły nagranie ścieżki dźwiękowej opery Dworzaka Rusałka, przygotowywanej do wydania na DVD. W obsadzie solistów: Jacek Greszta (Wodnik), Magdalena Polkowska (Rusałka), Tadeusz Szlenkier (Książę), Darina Gapicz ( Ježibaba), Katarzyna Nowak-Stańczyk (Obca Księżna). Orkiestrą Opery Nova dyrygował Maciej Figas.
 
Fascynacje. 1st Flash. - powiększ
Olga Marczak w 'Brake the Eyes' Jorma Elo. fot.Andrzej Makowski - powiększ
Jolanta Wagner w partii Halki. - powiększ
Łukasz Goliński, Darina Gapicz, Leszek Skrla, Jolanta Wagner w 'Halce' - powiększ
KSIĘŻNICZKA CZARDASZA. Opera Nova 2014.fot.marek Chelminiak - powiększ

Do góryWznów przewijanie

Opera Nova jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoLogo Kujawy PomorzeLogo Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Program "Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy"
Flaga Unii EuropejskiejFlaga Funduszy Europejskich
Zamknij