2017/2018. 61.sezon artystyczny - OPERA NOVA w Bydgoszczy

2017/2018. 61.sezon artystyczny

Sezon zainaugurowany został we wrześniu 2017 r. pięcioma spektaklami Zemsty nietoperza : przedstawienia granego od 1995 r. przy kompletach widowni.

Chwaliliśmy się inwestycjami dokonanymi latem2017 r. ,podczas pierwszego etapu modernizacji w ramach Projektu „Modernizacja Opery Nova”: zakup 22 nowych instrumentów za około milion złotych, zmodernizowanie sterowania oświetleniem roboczym i obwodami nieregulowanymi( ponad 3,5 mln zł.). Zakupiliśmy też 140 różnego rodzaju aparatów oświetleniowych. Nagłośnienie zyskały sceny główna i kameralna. Nowy system sterowania urządzeniami mechanicznymi sceny głównej zapewnia sterowanie 50 różnymi urządzeniami sceny, za pomocą dwóch mobilnych pulpitów. Wymieniono podłogę w magazynie dekoracji wysokich. Pierwsza premiera sezonu : Falstaff, ostatnie z dzieł życia Giuseppe Verdiego w reżyserii Macieja Prusa – wybitnej postaci teatralnej powojennej Polski, który obchodził wówczas 80 lat (w tym samym wieku był Verdi komponujący Falstaffa !). Maciej Prus zaprosił do współpracy Jagnę Janicką -scenografkę, z którą przygotowywał już dla Opery Nova Cyganerię Pucciniego i Potępienie Fausta Berlioza. Efekt pracy ich i kierownika muzycznego spektaklu, Piotra Wajraka, przełożył się na niezwykle udaną premierę, która wzbudziła zainteresowanie środowiska artystycznego, mediów i publiczności z całej Polski. Przyniosła też wybitną kreację wokalną Łukasza Golińskiego w roli tytułowej.

Zaraz po premierze Falstaffa rozpoczęliśmy sprzedaż biletów na 7 koncertów sylwestrowo-noworocznych i w jeden dzień sprzedaliśmy tę okolicznościową edycję koncertową . Po raz czternasty (bo od 2003 roku realizujemy te wielkie koncerty-widowiska) udało się nam nie zawieść Publiczności, która ma wysokie oczekiwania wobec świątecznych koncertów w Operze: zachowaliśmy formułę wartkiej scenicznej rewii, prezentującej różnorodne gatunki muzyczne, a przy tym nie powtórzyliśmy żadnego z wcześniej prezentowanych utworów.

W grudniu i styczniu zaprezentowaliśmy także naszą nową „produkcję” : Wypatrując gwiazdy,czyli koncert na sali kameralnej w wykonaniu muzyków naszej orkiestry. Na co dzień pracujący w zespole artyści postanowili zaprezentować swe umiejętności jako kameraliści, soliści i aranżerzy. Utrzymany w nastrojowym klimacie muzycznym koncert wypełniły słynne świąteczne tematy instrumentalne i wokalne.

Początek nowego roku to przygotowania do XXV BFO. Udało się nam zrealizować zamierzenia i zaprosić do Bydgoszczy same - poza Teatrem Muzycznym Capitol z Wrocławia- zagraniczne zespoły z ich bardzo ciekawymi przedstawieniami. Na pewno był to pamiętny Festiwal , potwierdził swą uznaną w Europie „markę” i znakomite opinie gości o randze imprezy , Opery Nova i naszego miasta.

Druga premiera na dużej scenie, to Romeo i Julia. Tytuł ten, niewystawiany w bydgoskiej Operze od przeszło 30.lat przygotowali twórcy, którzy zrealizowali na naszej scenie tak głośne spektakle baletowe, jak „Dziadek do orzechów” czy „Zniewolony umysł”. Paul Chalmer od zawsze zachwycał się muzyką Sergiusza Prokofiewa. Prezentując wiernie dzieje Romea i Julii, dodał wiele własnych pomysłów, starając się, by akcja układała się w wartką, spójną całość teatralną. Brawa należą się młodym tancerzom, wykonawcom ról tytułowych: Natalii Ścibak i Pawłowi Nowickiemu

. Ostatnie wydarzenie artystyczne to wielki koncert plenerowy Operowe rendez-vous w teatrze letnim. 6 czerwca br. – już po raz czwarty, zgodnie z kilkuletnią „tradycją” koncertów zaprosiliśmy na muzyczne spotkanie nad Brdą z solistami, orkiestrą, chórem Opery Nova. Włączyliśmy się ten sposób w obchody Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a ponadto Koncert promował Projekt „Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy”, dzięki któremu zwiększają się możliwości techniczne i artystyczne Opery Nova jako największej instytucji kultury Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Świętowaliśmy jubileusze pracy scenicznej artystów, naszych wieloletnich solistów- w październiku fetowaliśmy 25.lecie współpracy Leszka Skrli z Operą Nova, a kilka dni temu Małgorzata i Janusz Ratajczakowie świętowali jubileusz 30-lecia nieprzerwanej wspólnej pracy artystycznej w Operze Nova , występując w Zemście nietoperza, która - jak na początku sezonu- entuzjastycznie przyjmowana była przez Publiczność.

. Rozpoczęliśmy sesję nagrań dźwięku do planowanego wydania płytowego „Halki” Moniuszki. Halka będzie czwartą płytą ( po wydanych operach Manru Paderewskiego i Rusałce Dworzaka i balecie Zniewolony umysł w choreografii Roberta Bondary) z zapisem słynnego spektaklu z bieżącego repertuaru bydgoskiej sceny operowej.
Do góryWznów przewijanie

Opera Nova jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoLogo Kujawy PomorzeLogo Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Program "Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy"
Flaga Unii EuropejskiejFlaga Funduszy Europejskich
Zamknij