Lata 2001-2010 - OPERA NOVA w Bydgoszczy

Lata 2001-2010

NAZWA PRZEDSIĘWZIĘCIA OPIS DATA
Wystawy edukacyjno-popularyzatorskie
przy okazji premier Opery Nova
Czasowe wystawy, związane tematycznie z konkretnym przedstawieniem :
*wystawa poświęcona Goethemu w 170 rocznicę śmierci i prezentacja powiązań literatury z muzyką przy okazji spektakli „Mefistofelesa” Arriga Boita (2001 r.),
* ekspozycja książek- liryki hiszpańskiej podczas opery „Trubadur” (2002 r.),
wystawa fotografii monumentów rzymskich pt. „Rzymskie wakacje” przy okazji premiery „Toski” (2004 r.)
* wystawa malarstwa inspirowana kulturą Indii przy premierze „Lakmé” ( 2005 r.)
* wystawa biograficzna o Mozarcie podczas spektakli w Mozartowskim Roku Jubileuszowym i premierze „Czarodziejskiego fletu” (2006 r.)
Lata 2001 - 2006
Promocja albumu „Skarby Kujaw i Pomorza” Prezentacja albumu (zdjęcia Marek Chełminiak) dokumentującego dorobek kulturowy Kujaw i Pomorza Z udziałem konserwatora zabytków, muzealników, literatów, fotografów, przyrodników i regionalistów. 09.2007
„Neewsreportaż 2007” Kilkadziesiąt nagrodzonych prac w konkursie fotograficznym „Newsreportaż 2007” , organizowanym przez redakcję tygodnika „Newsweek” eksponowanych było na foyer Opery Nova. Konkursowe reportaże dotyczyły wydarzeń z pierwszych stron gazet i obrazki z życia zwykłych ludzi, przedstawiały radość, ból i wzruszenia.
2007 r.
Dziecięce graffiti – „Śpiąca królewna” Wystawa prac plastycznych dzieci niepełnosprawnych, spotkanie z tancerzami-postaciami z baletu Piotra Czajkowskiego „śpiąca królewna”. Odczytanie baśni Ch.Perraulta z podziałem na role (dzieci i artyści). Po spektaklu wspólne zdjęcie na scenie oper. Zorganizowane ze Stowarzyszeniem „Bushi-do”. 2007 r.
„Fonografia operowa” Ekspozycja fragmentu zbiorów Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy:
„Fonografia operowa” w holu wejściowym Opery Nova.
2008-2010 r.
Dzień Dziecka z „Jasiem i Małgosią” Promocja nowego spektaklu o charakterze familijnym: opery E.Humperdincka „Jaś i Małgosia”. Okolicznościowe dekoracje i akcja zdjęciowa na foyer, podarunki-pierniczki wręczane widzom przez dzieci.
01.06.2008 r.
„Korzenie tradycji. Od ojcowizny do ojczyzny” Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego w Polsce. Wystawa fotografii Marka Chełminiaka 21.09.2008 r.
Balet dla dzieci „Kot w butach”- „kocie mikołajki”
  • występ „Mikołaja” ( solista Jacek Greszta-bas: pieśni polskie o zimie,
  • rysunki i zdjęcia kotów: prezentacja na monitorach plazmowych na foyer Opery Nova
  • zbiórka karmy dla zwierząt z bydgoskiego schroniska
  • wystawa prac o tematyce bożonarodzeniowej wykonanych przez dzieci-uczniów Zespołu Szkół nr 33 dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy, pacjentów Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Collegium Medium Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
12.2008 r.
Wystawa archiwalnych programów operowych Wystawa archiwaliów operowych ( zabytkowych programów) nabytych przez Operę Nova od prywatnych kolekcjonerów

Luty 2009 r.
Wystawa „Joseph Haydn- uniwersalny geniusz” Wystawa wypożyczona z Austriackiego Forum Kultury na XVI Bydgoski Festiwal Operowy z okazji Roku Józefa Haydna.
Eksponowana we foyer Opery Nova. Wystawa dokumentalna powstała z okazji 200 rocznicy śmierci Artysty. Centralnym tematem wystawy były życie i twórczość Josepha Haydna. Równolegle do ważnych dat z życia kompozytora pokazane zostały istotne wydarzenia historyczne z danego okresu jego życia. Każdemu obrazowi/eksponatowi towarzyszyła tablica z tekstem informacyjnym naukowo ugruntowanym, napisanym w formie prostej i zrozumiałej.
16.04.-04.05.2009 r.
Dzień Dziecka w Operze Nova „Czekoladowy Kot”- zabawy w operowej restauracji , kocie makijaże, portrety, śpiewanie i recytacje wierszy do mikrofonu– przed spektaklem baletu „Kot w Butach”. Całodzienne zwiedzanie budynku opery od kulis.

Czerwiec 2009 r.
„Trubadur” w fotografii Wystawa okolicznościowa fotografii z opery „Trubadur” ,wykonanych podczas spektaklu plenerowego Opery Nova w Toruniu z udziałem Stefanii Toczyskiej. Wystawa towarzyszyła recitalowi Artystki i pianisty Kevina Kennera w dn.25 VI 2009 r. w Operze Nova: z okazji 68.rocznicy śmierci Ignacego Jana Paderewskiego .Koncert współorganizowany był przez Towarzystwo Muzyczne im. Paderewskiego w Bydgoszczy.
Czerwiec 2009 r.
Wystawa plakatów Michała Batorego Wystawa plakatów wybitnego grafika ( w tym wykonanych dla Opery Nova) podczas XVII Bydgoskiego Festiwalu Operowego IV- V 2010 r.
Wystawa „Od Pomorza po Kujawy” Wystawa fotografii nagrodzonych w konkursie organizowanym przez Trójmiejską Szkołę Fotografii pt. „Od Pomorza po Kujawy”.

10.09.-10.10.2010 r.
Do góryWznów przewijanie

Opera Nova jest finansowana ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoLogo Kujawy PomorzeLogo Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Program "Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy"
Flaga Unii EuropejskiejFlaga Funduszy Europejskich
Zamknij