CYGANERIA (La bohème)

CYGANERIA (La bohème)

Cyganeria:
opera w czterech aktach
Kompozytor:
Giacomo Puccini
Libretto:
Giuseppe Giacosa i Luigi Illica na podstawie powieści Henri Murgera "Scènes de la vie de bohème". Oryginalna wersja językowa z tłumaczeniem na język polski
Data premiery:
30.04.2011
Czas:
2 godziny 10 minut, w tym jedna przerwa. Uwaga, we fragmentach spektaklu błysk świetlny, część postaci występujących w inscenizacji pali papierosy.
Wykonawcy:
Soliści, Chór, Orkiestra Opery Nova w Bydgoszczy, Dziecięca Grupa Wokalna z Pałacu Młodzieży pod kierownictwem Patrycji Cywińskiej-Gacki oraz dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska pod kierownictwem Izabeli Cywińskiej-Łomżyńskiej, statyści

Realizatorzy

Inscenizacja i reżyseria:
Maciej Prus
Kierownictwo muzyczne:
Andrzej Knap
Scenografia:
Paweł Wodziński
Kostiumy:
Jagna Janicka
Współpraca muzyczna:
Jerzy Wołosiuk
Przygotowanie chóru:
Henryk Wierzchoń
Autor plakatu:
Michał Batory

OBSADA

Colline:
Parpignol:
Alcindoro:
Dyrygent:

Opis

Od ponad 120 lat Cyganerii wystawianej na scenach całego świata towarzyszą żywe emocje słuchaczy. Utożsamiają oni swe doświadczenia życiowe z nadziejami, uczuciami, entuzjazmem i dramatami młodych bohaterów werystycznej opery Pucciniego. Zawsze młodzi: Rudolf i Mimi pozostają jedną z najbardziej rozpoznawalnych par operowych bohaterów. 

Liryzm i dramat historii rozgrywającej się pod dachem paryskiej mansardy oraz codzienne obrazy z życia grupy przyjaciół szukających swego miejsca w świecie sztuki unieśmiertelnione w muzyce Pucciniego bliskie są wrażliwości widzów każdego pokolenia. 

Streszczenie libretta

AKT I

W ubogiej paryskiej mansardzie mieszkają po­eta Rudolf, malarz Marcel, muzyk Schaunard i filo­zof Colline. Nie mają ani pie­niędzy, ani opału. Jest tak zimno, że Marcel nie może utrzymać pędzla w dłoni. Do rozniecenia ognia Rudolf ofiarowuje rękopis swojego dramatu. Colline chciał za­stawić kilka swoich książek, ale lombard był już zamknięty. Wtem pojawia się Schaunard z pie­niędzmi, opałem, jedzeniem i winem - zapłatą otrzymaną od angielskiego lorda. 

Przyjaciele postanawiają spędzić Boże Narodzenie w swojej ulubionej ka­wiarni Momus. Właściciel domu puka do drzwi i żąda zaległego czynszu. Z trudem udaje sięim go wreszcie pozbyć. Przyjaciele wyruszają do kawiar­ni, jedynie Rudolf pozostaje jeszcze przez kilka minut. Rozlega się nieśmiałe pukanie do drzwi. To są­siadka Mimi przyszła prosić o ogień, bo chce zapalić świecę. Atak kaszlu zmusza ją do dłuższego zatrzymania się. Ponieważ zapomniała klucza do pokoju, po­wraca jeszcze raz. Przeciąg gasi obie świece. Kie­dy szukają klucza w ciemności, Rudolf natrafia w ciemności na delikatną rękę dziewczyny. Rodzi się między nimi zaufanie i sympatia.

AKT II

W Dzielnicy Łacińskiej panuje radosny ruch przed­świąteczny. Rudolf kupuje Mimi różową chustkę. Przedstawia ją przyjaciołom i dochodzi do rozmowy o miłości. Nagle pojawia się elegancka, wyzywająca dama w towarzystwie zamożnego mężczyzny. To Musetta, była kochanka Marcela. Znudziła się już starszym panem Alcindoro i stara się ponownie przyciągnąć uwagę Marcela. Zlecając Alcindoro, by kupił jej nowe buty, Musetta pozbywa się swojego towarzy­sza. Dawna para kochanków znowu się odnajduje. Mimi i Rudolf również cieszą się swym uczuciem. Przyjaciele biesiadują radośnie. 

AKT III

Mimi odwiedza Marcela i opowiada zrozpaczona, że Rudolf opuścił ją z zazdrości. Kiedy pojawia się Rudolf, dziewczyna ukrywa się za drzewem i poznaje praw­dziwy powód jego postępowania. To troska o zdrowie chorej na gruźlicę Mimi skłoniła go do opuszczenia jej. W mansardzie na pod­daszu jej stan pogarszał się coraz bar­dziej. Mimi pada Rudolfowi w ramiona. Potem rozstają się.  Między Marcelem i Musettą do­chodzi do sceny zazdrości i oboje również się roz­stają.

AKT IV

Rudolf i Marcel znowu zamieszkują w swojej mansardzie. Próbują na próżno zapomnieć o kochankach. Colline i Schaunard przynoszą chleb i śledzie. Przyjaciele rozkoszują się obfitym je­dzeniem i tańczą z radości. Schaunard i Colline pojedynkują się szuflą do węgla i pogrzebaczem. 

Nagle pojawia się Musetta ze śmiertelnie chorą Mimi, która chce jeszcze raz zobaczyć swojego kochanka. Musetta wy­chodzi, aby kupić wymarzoną przez Mimi mufkę, a Marcel chce wezwać lekarza. Colline postanawia zanieść swój płaszcz do lombardu. 

Rudolf i Mi­mi zostają sami i wspominają swój pierwszy wie­czór. Reszta osób powraca. Mimi cieszy się z mufki, którą uważa za prezent od Rudolfa i zasypia. Mu­setta przygotowuje lekarstwo, które przyniósł Marcel. Na próżno: Mimi umarła.

Galeria zdjęć

Najbliższe spektakle

Brak spektakli w najbliższej przyszłości


Śledź nasze social media

Recenzje

Proponujemy również

{title}
07-05-2024

„Sen nocy letniej” pod pierzynką uczuć

Królestwo elfów z popularnego dzieła Szekspira, czyli „Sen nocy letniej” -  komedia pomyłek, ale i wzruszająca historia perypetii miłosnych na naszej scenie 17, 18 i 19 maja. 

{title}
07-05-2024

Pełen radości życia „Falstaff”

- W tej muzyce jest tyle piękna i jest taka scena miłosna, że nie może śpiewać jej starzec z brzuchem. Dla mnie Sir John Falstaff to filozof, który znakomicie zna życie i chce z niego czerpać. Zjawia się w Windsorze i nagle wprowadza absurdalny nieład w tym świecie - tak głównego bohatera widział legendarny reżyser teatralny Maciej Prus, który w 2017 roku dla Opery Nova wyreżyserował „Falstaffa”. 

{title}
07-05-2024

Na Dzień Dziecka „Operowy zawrót głowy”!

Poznajcie świat opery z Kropką i Wykrzyknikiem. Rozśpiewany i roztańczony „Operowy zawrót głowy” specjalnie dla najmłodszych z okazji ich święta! Dzieci wraz z rodzinami zapraszamy 31 maja oraz 1 czerwca.

{title}
06-05-2024

Genialna „Zemsta nietoperza”

Dwaj przyjaciele na balu maskowym i szampańska zabawa, zakończona okrutnym żartem oraz słodką zemstą w odwecie… Zapraszamy na „Zemstę nietoperza”, czyli genialną operetkę Johanna Straussa z muzyką porywającą do tańca (walce, polki, czardasze) i ariami (m.in. Adeli „Taki pan jak pan”) czy kupletami księcia Orłowskiego „Cóż rządzi światem” oraz librettem, jakie na język polski błyskotliwie dowcipnie przetłumaczył Julian Tuwim. Przywołując słowa libretta, już w najbliższy weekend: 11...