„Juvenalia” u progu lata. Gościnny występ PBN Junior

„Juvenalia” u progu lata. Gościnny występ PBN Junior

„Juvenalia” u progu lata. Gościnny występ PBN Junior

Tuż przed rozpoczęciem wakacji na scenie Opery Nova baletowe „Juvenalia” w wykonaniu grupy Polskiego Baletu Narodowego Junior. Będą to dwa wieczory pełen młodzieńczej ekspresji, ale też wrażliwości i liryzmu. Idealna propozycja dla miłośników tańca współczesnego! Zapraszamy 18 i 19 czerwca o godz. 19. Bilety do nabycia w kasie Opery Nova oraz online.

 

Już jest w Operze Nova - 10-osobowa grupa PBN Junior, która powstała na początku bieżącego sezonu artystycznego z inicjatywy Dyrektora Polskiego Baletu Narodowego Krzysztofa Pastora.

- Tancerze są zmotywowani, chcą się rozwijać i mają ogromną młodzieńczą energię, którą mają szansę pokazać w programie Juvenalia”, dedykowanym specjalnie dla nich - mówi Dawid Trzensimiech, który wraz z wieloletnią solistką PBN Iriną Wasilewską są trenerami młodych tancerzy.

Jak przyznają trenerzy, takiej grupy szkoleniowej jak PBN Junior dotąd w naszym kraju nie było. Dla świeżych absolwentów szkół baletowych ten projekt jest mostem pomiędzy szkołą baletową a profesjonalnym zespołem, by zwiększyć ich szanse na karierę czy to w PBN, czy w innych zespołach w Polsce i za granicą.  

Juniorska marka PBN rozwija się nie tylko pod okiem swych trenerów, ale także gościnnych pedagogów, w tym międzynarodowych mistrzów baletu. Efekty tej pracy młodzi z satysfakcją prezentują na scenie w Warszawie, ale także podczas gościnnych występów.

W dwa najbliższe wieczory - 18 i 19 VI - tancerze PBN Junior po raz pierwszy zaprezentują się na scenie Opery Nova. I będzie to występ wyjątkowy także dlatego, że zobaczymy część choreografii zarówno z programu „Juvenalia 1”, jak i „Juvenalia 2”, które dopiero co miały swą premierę w stolicy.

Dwie tancerki, prezentujące jedną postać, ale w dwóch wersjach – dojrzałej i młodej osoby.  To właśnie jedna z najnowszych choreografii pt. „JOURNEY WITHIN”, jaką specjalnie dla PBN Junior stworzył Valentino Zucchetti - pochodzący z Włoch pierwszy solista Royal Ballet.

- Valentino bardzo zależało, aby stworzyć chorografię dla Juniorów do polskiej kompozycji, napisanej przez Juliusza Zarębskiego. Jest więc szansa, by posłuchać pięknej muzyki, która nie jest aż tak bardzo znana – dodaje Dawid Trzensimiech, na którego zaproszenie włoski artysta przygotował układ choreograficzny, w którym tańczą: solistka 1 - Julia Álvarez,  solistka 2 - Maria Grzymała, Paweł Dobrzyński, Roberto Olivieri, Mikołaj Spiżewski, Cezary Szlachta.

Ponadto, na bydgoskiej scenie zobaczymy:

 • „THE END OF ALL OUR EXPLORING” - choreografia autorstwa Gianni Melfiego do muzyki Maxa Richtera. Bez zbędnych opisów choreografię najlepiej oddaje cytat z poematu „Little Gidding” T.S. Eliota:
  Nie ustaniemy w poszukiwaniach,
  A kresem wszelkich naszych poszukiwań
  Będzie dojście do punktu wyjścia
  i poznanie tego miejsca po raz pierwszy. 

  Tańczą: Weronika Gałązka, Maciej Duda.
   
 • „SREBRNE JEZIORO” - finałowa sekwencja z opery Weilla i Brechta mówi o dwóch mężczyznach, którzy nie znajdują społecznej akceptacji. Przynależą do przeciwnych obozów, a mimo to łączą ich więzy przyjaźni. Uciekają więc ku lepszej przyszłości poprzez cudownie zamarznięte wiosną jezioro. W choreografii Krzysztofa Pastora ta scena symbolizuje emigracyjną ucieczkę przed narastającym niebezpieczeństwem. Tańczą: Paweł Dobrzyński, Mikołaj Spiżewski.
   
 • „A BLURRY REFLECTION” - choreografia Kristófa Szabó, dla którego inspiracją było zjawisko starzenia się, demencji oraz związanej z tym frustracji. Patrząc na osoby starsze, zastanawiamy się często, jakie historie kryją ich wysłużone ciała – w przeszłości piękne i sprawne. Być może ta choreografia jest zbiorem rozmazanych wspomnień osoby, która nie poznaje już siebie samej w lustrze… Tańczą: Weronika Gałązka, Maria Grzymała, Kamila Lechowska, Julia Álvarez
  Roberto Olivieri, Cezary Szlachta.
   
 • W finale tytułowe „JUVENALIA”, w których Krzysztof Pastor stara się przełamać naturalną wciąż skromność, nieśmiałość i niepewność uczestników projektu PBN Junior, tworząc specjalnie dla nich zespołową choreografię. Konfrontuje ich z dynamiczną muzyką Johna Adamsa, eksponując czystą radość tańca i młodzieńczą energię. Tańczą: PBN Junior.
- Cieszymy się, że występ Juniorów wzbudza tak duże zainteresowanie Publiczności w Bydgoszczy – mówią nasi goście z Polskiego Baletu Narodowego, którzy nie mogą już doczekać się spotkania z Państwem.
 

Projekt PBN Junior jest realizowany dzięki wsparciu MKiDN. To połączenie prac Krzysztofa Pastora oraz młodych choreografów jak Valentino Zucchetti, Gianni Melfi, Kristóf Szabó - wychowanków warsztatów choreograficznych PBN. 

Trenerami młodych tancerzy są wieloletnia solistka PNB Irina Wasilewska i dyrektor Dawid Trzensimiech, którzy ukończyli Bytomską Szkołę Baletową, następnie kształcili się w Royal Ballet School w Londynie i przez kilka lat tańczyli w Royal Ballet. 

Bilety na gościnny występ grupy Polskiego Baletu Narodowego Junior w stacjonarnej kasie Opery Nova oraz w sprzedaży online [TUTAJ