Adam Woźniak

Adam Woźniak

Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Jacka Greszty. Zadebiutował na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu w pierwszoplanowej roli Zbigniewa w Strasznym dworze Stanisława Moniuszki. Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. S. Moniuszki w Łodzi. W kolejnych sezonach artystycznych nawiązał współpracę z takimi scenami jak: Opera Nova w Bydgoszczy, Opera Krakowska, Opera na Zamku w Szczecinie, Opera Bałtycka w Gdańsku, Opera Śląska w Bytomiu oraz Czech Opera w Pradze. Współpracuje także z filharmoniami w Wałbrzychu i Poznaniu. Koncertuje również z warszawską Orkiestrą Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

Wśród szczególnych osiągnięć artystycznych wokalisty należy wymienić operowe role barona Scarpii w Tosce G. Pucciniego, Holendra w Latającym Holendrze R. Wagnera, Barnaby w Giocondzie A. Ponchiellego, markiza Posy w Don Carlosie czy tytułowego bohatera w Nabucco G. Verdiego. Wiele partii operowych z bogatego repertuaru wykonywał w Polsce oraz za granicą w Niemczech, Austrii, Czechach, Szwajcarii czy Hiszpanii. 

W roku 2013 zadebiutował na Festiwalu Wagnerowskim w Bayreuth, wykonując monolog Wotana Leb' wohl, du kuhne's herrliches Kind z Walkirii oraz duet Holendra i Senty z drugiego aktu Latającego Holendra R. Wagnera. Od roku 2014 artysta jest solistą Opery Śląskiej w Bytomiu. Współpracuje m.in. z Operą Nova w Bydgoszczy, Operą Bałtycką, Operą i Filharmonią Podlaską oraz Teatrem Narodowym w Pradze.

Repertuar

W Operze Nova wykonuje partie solowe:

  • Barnaby w La Giocondzie Ponchellego,
  • Scarpii w Tosce Pucciniego,
  • Ojca w Jasiu i Małgosi Humperdincka,
  • Rigoletta w operze Verdiego,
  • Uroka w Manru Paderewskiego,
  • Miecznika w Strasznym dworze Moniuszki,
  • Mefista w Potępieniu Fausta Berlioza.