Ryszard Smęda

Ryszard Smęda

W 1976 r. ukończył studia na Wydziale Wokalnym Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Wyjechał do Bydgoszczy, gdzie został zaangażowany przez ówczesnego dyrektora, Stanisława Renza. Zadebiutował na scenie w roli chana połowieckiego Kończaka w Kniaziu Igorze A. Borodina. Następnie kilka sezonów spędził w teatrach operowych w Gdańsku i Krakowie.

Uczestniczył we wszystkich premierach bydgoskiej opery w latach 80-tych. Śpiewał role operowe, np. Dalanda w Holendrze tułaczu R. Wagnera, Księcia Gremina w Eugeniuszu Onieginie P. Czajkowskiego, Faraona i Ramfisa w Aidzie G. Verdiego, Leporella w Don Giovannim W. A. Mozarta. Grał w operetkach i musicalach: Franka w Zemście nietoperza J. Straussa, Tewje-mleczarza w Skrzypku na dachu J. Bocka czy Alfreda Doolittle w musicalu My Fair Lady F. Loewego- A.Lernera. Rolę tę powtórzył z wielkim sukcesem w ponownej realizacji tego musicalu przez Macieja Korwina w 2008 r. Jego niedoścignioną kreacją jest dozorca Frosz w Zemście nietoperza.

Za kreacje artystyczne na  bydgoskiej scenie operowej  scenie trzykrotnie zdobył Złotą Maskę - nagrodę przyznawaną przez redakcję Dziennika Wieczornego:

  • w 1986 r. za rolę Falstaffa w Wesołych kumoszkach z Windsoru Otto Nicolaia,
  • w 1993 r. za Tewjego w Skrzypku na dachu Jerry Bocka-Josepha Steina,
  • w 1997 r. za Leporella w Don Giovannim Wolfganaga Amadeusza Mozarta.

W 2012 r. otrzymał przyznany przez Prezydenta RP Złoty Krzyż Zasługi z okazji 35-lecia pracy scenicznej. W 2016 r. odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2016 r. świętował  na scenie Opery Nova 45-lecie pracy scenicznej.

Pełnił rolę asystenta reżysera przy realizacjach w Operze Nova: Don Carlosa i Księżniczki czardasza.

Repertuar

Obecnie Artystę usłyszeć można w Operze Nova jako: