Joanna Moskowicz

Joanna Moskowicz

Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Delfiny Ambroziak (dyplom z wyróżnieniem) oraz studiów podyplomowych Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Ewy Czermak.

W 2007 r., debiutowała na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi rolą Rozyny w premierowym przedstawieniu Cyrulika sewilskiego Rossiniego. Za to przedstawienie otrzymała Złotą Maskę kategorii Najlepszy debiut sezonu. Od 2008 do 2017 roku była solistką Opery Wrocławskiej, gdzie zadebiutowała  partią Królowej Nocy w Czarodziejskim Flecie Mozarta. Na tej scenie występowała w rolach: Olimpii w Opowieściach Hoffmanna Offenbacha, Zuzanny w Weselu Figara Mozarta, Adiny w Napoju miłosnym Donizettiego, tytułowej w Łucji z Lammermooru Donizettiego, Sophie w Kawalerze Srebrnej Róży R. Straussa, Hanny w Strasznym dworze Moniuszki, Musetty w Cyganerii Pucciniego, Adeli w Zemście nietoperza J. Straussa, Leili w Poławiaczach pereł Bizeta. 

Współpracowała z takimi dyrygentami, jak: Tadeusz Kozłowski, Ewa Michnik, Andriy Yurkevych, Friedrich Heider, José Maria Florêncio, Ruben Silva, Łukasz Borowicz, Jari Hamalainen, Anne Randine Overby, Bassem Akiki, Matteo Pagliari, Samuel Hogarth, Uwe Sandner, Jakub Klecker, Francesco Bottigliero, Andrzej Straszyński i Jacek Kasprzyk. Jest laureatką wielu konkursów, m.in. Konkursu Pieśni Polskiej w Warszawie (2007), konkursu „La Boheme” w Weronie (2009), a także VIII Konkursu Moniuszkowskiego – nagroda specjalna dla najlepszego sopranu koloraturowego oraz najlepszej polskiej śpiewaczki (2013). W 2016 roku uhonorowana została nagrodą im. J. Kiepury dla najlepszej śpiewaczki. 

Joannę Moskowicz występuje w repertuarze operowym na scenach Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, Opery Bałtyckiej, Warszawskiej Opery Kameralnej. W Operze Nova usłyszeć ją można w Czarodziejskim flecie (Królowa Nocy) oraz w operetce Zemsta nietoperza (Adela).