Victoria Vatutina

Victoria Vatutina

Victoria Vatutina pochodzi z Ukrainy. Studiowała filologię klasyczną na Uniwersytecie Narodowym w Kijowie. Ukończyła z wyróżnieniem Narodową Akademię Muzyczną oraz Studio aktorskie przy teatrze Lesia Kurbasa we Lwowie. Zdobyła Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Sztuka XXI wieku” w Kijowie. W Polsce zadebiutowała na scenie Opery Wrocławskiej w 2006 roku w partii Violetty w Traviacie G. Verdiego. W latach 2007 – 2017 była solistką Opery Nova w Bydgoszczy. Od sezonu 2017/2018 jest solistką Opery na Zamku w Szczecinie.

Występuje m.in. w takich operach jak: W.A. Mozart - Così Fan Tutte (Fiordiligi), Czarodziejski flet (Pamina), Wesele Figara (Susanna), G. Rossini - Cyrulik sewilski (Rosina), G. Donizetti - Napój miłosny (Adina), G. Verdi - La Traviata (Violetta), Rigoletto (Gilda), Bal maskowy (Oscar), G. Puccini - Cyganeria(Mimi, Musetta), Gianni Schicchi (Lauretta), G. Bizet - Carmen (Micaela), Ch. Gounod - Romao i Julia (Juliette).

Była dwukrotnie nominowana do nagrody dla najlepszej śpiewaczki operowej w Polsce: w 2019 za Fiordiligi w Così Fan Tutte W.A. Mozarta oraz w 2021 za Julię w Romeo i Julii Ch. Gounoda.

W 2022 roku otrzymała od Ministra Kultury honorową odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej.