Prapremiera Rycerskości wieśniaczej (Cavalleria rusticana) odbyła się w Rzymie w 1890 roku. Uważa się ją za pierwszą operę werystyczną.
Opera odniosła sukcesy na wszystkich wielkich scenach europejskich. Do jej powodzenia przyczynił się nie tylko temat libretta (według powieści Giovanniego Vergi, pisarza z nurtu naturalistycznego) , lecz również ogólne uproszczenie środków teatralnych oraz ogromne bogactwo melodii oddających charakter i atmosferę południa Włoch (sceny z życia sycylijskich wieśniaków: powrót z pola, msza w wiejskim kościele czy obraz wiejskiej tawerny). Słynny chór Gli aranci olezzano czy też majestatyczne Regina coeli należą do najbardziej poruszających fragmentów muzycznych w historii opery.
Streszczenie libretta:
Turiddu, narzeczony Santuzzy romansuje ze swą dawną ukochaną Lolą. Obecnie jest ona żoną woźnicy Alfia. Mimo błagań Santuzzy, Turiddu nie chce do niej powrócić. Santuzza przeklina go. Zrozpaczona dziewczyna w afekcie mówi o romansie żony Alfiowi. Zazdrosny woźnica przysięga zemstę.
W oberży Mammy Lucii dochodzi do niewybaczalnych obelg między Turiddu i Alfiem, a następnie rytualnego wyzwania na pojedynek. Turiddu, w przeczuciu śmierci, żegna się z matką, prosząc, aby przyjęła pod swój dach Santuzzę. Po chwili narastającej ciszy słychać krzyk....
Pajace - opera skomponowana, podobnie jak Rycerskość wieśniacza na konkurs w 1890 r., na swą prapremierę czekała do 1892 r. Od jej momentu (pod batutą Toscaniniego) cieszy się ogromną popularnością i z wielkim powodzeniem wystawiana jest do dziś.
Streszczenie libretta:
Południe Włoch. Canio, szef wędrownych komediantów jest zazdrosnym mężem Neddy, do której zaleca się komik Tonio. Nedda tymczasem kocha młodego Silvia i pragnie z nim uciec. Wzgardzony Tonio powiadamia o ich uczuciu Cania, który zasadza się na kochanków. Silvio zdołał uciec, a Nedda nie zdradza jego imienia.
Nazajutrz komedianci wystawiają sztukę, której akcja przypomina faktyczne wydarzenia: Canio-Pajac jest zdradzany przez Neddę-Colombinę z Arlekinem. Canio zaczyna tracić kontrolę nad sobą, widząc tragiczne podobieństwo między sytuacją swoją i bohatera sztuki. Gdy Nedda, również na scenie jako Colombina, wzbrania się wyjawić imię kochanka, Canio zabija najpierw ją, a następnie Silvia, który spieszy na ratunek.
Po głośnej premierze w MET (1895) przyjęło się w większości teatrów wystawiać Rycerskość wieśniaczą i Pajace łącznie i zapowiadać na jednym afiszu premierowym.
Brak spektakli w najbliższej przyszłości
Na scenie Opery Nova ponownie gościć będzie grupa Polskiego Baletu Narodowego Junior, która 9 lutego wystąpi z nowym programem „Juvenalia 3”. Juniorzy zarażą Państwa swoją energią, wrażliwością i radością tańca! Zapraszamy na baletowy wieczór pełen piękna.
Ona - piękna i kapryśna, on - zakochany w niej prosty chłopak z prowincji. Wydawać by się mogło, że ta historia szczęśliwego finału mieć nie może, zwłaszcza gdy w miłosne konkury staje też wojskowy. Wędrowny szarlatan twierdzi jednak, że ma eliksir, który wszystko odmieni, zatem... Śpiewając Una furtiva lagrima, wznieśmy toast „Napojem miłosnym” Gaetano Donizettiego! Na operowy przebój pełen humoru i wzruszeń zapraszamy Państwa 24, 25 i 26 stycznia. Bilety w sprzedaży online oraz w kasie Opery N...
Szanowni Państwo,zapraszamy do obejrzenia filmowego cyklu „Opera Nova w Bydgoszczy - bliżej widza!”, który zrealizowaliśmy dzięki grantowi przyznanemu z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
W Butiku Operowym pojawiły się nowe gadżety, które są już w sprzedaży. Dostępne są także plakaty sygnowane przez znakomitych twórców, które mogą stanowić oryginalny wystrój wnętrz w niezwykle atrakcyjnej cenie.