STRASZNY DWÓR

STRASZNY DWÓR

Straszny dwór:
Opera w czterech aktach
Kompozytor:
Stanisław Moniuszko
Autor libretta:
Jan Chęciński. Tekst libretta wyświetlany na czytniku
Opracowanie muzyczne:
Kazimierz Sikorski
Data premiery:
27.04.2019 r. w ramach XXVI Bydgoskiego Festiwalu Operowego. Premiera z okazji Roku Moniuszkowskiego
Czas trwania:
2 godziny 40 minut,w tym 1 przerwa
Wykonawcy:
Soliści, Chór, Balet, Orkiestra Opery Nova w Bydgoszczy

Realizatorzy

Reżyseria:
Natalia Babińska
Kierownictwo muzyczne:
Piotr Wajrak
Scenografia:
Diana Marszałek, Julia Skrzynecka
Kostiumy:
Martyna Kander
Choreografia:
Anna Hop
Przygotowanie chóru:
Henryk Wierzchoń
Reżyseria świateł:
Maciej Igielski
Projekcje multimedialne:
Ewa Krasucka
Asystent reżysera:
Dorota Borowicz
Asystent dyrygenta:
Jagoda Brajewska
Asystent choreografa:
Olga Karpowicz

Obsada

Miecznik:
Zenon Kowalski, Leszek Skrla, Adam Woźniak, Dawid Roy
Damazy:
Moniuszko:
Zły Duch:
Śmierć:
aktorzy Teatru Pantomimy DAR
Dyrygent:

Opis

Dorobek Moniuszki imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej, a jego wielkie opery takie jak Halka i Straszny dwór dotykają sedna idiomu polskości zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej - z uchwały Sejmu RP.

Stanisław Moniuszko pochodził z rodziny szlacheckiej. Jego ojciec i stryj służyli w armii Napoleona. Urodzony pod Mińskiem kompozytor mieszkał i tworzył tam przez 20 lat. Później mieszkał w Wilnie, w Warszawie, a przez 4 lata - w Berlinie. Odbywał także podróże artystyczne do Petersburga. Kontaktował się z wybitnymi muzykami rosyjskimi, m.in. Michaiłem Glinką, Aleksandrem Dargomyżskim, Aleksandrem Sierowem. W Paryżu nawiązał znajomość z Rossinim, w Pradze z Bedřichem Smetaną. Muzyka Moniuszki uważana jest powszechnie za wzór muzyki słowiańskiej.

Dziewięć oper (jedna niedokończona), trzy balety, osiem operetek, pięć mszy, 268 pieśni... Stanisław Moniuszko upamiętnił się w historii polskiej muzyki jako twórca liryki wokalnej na światowym poziomie, a przede wszystkim jako twórca narodowej opery w pełnym znaczeniu tego słowa. Pierwszy, którego dzieła wytrzymały próbę czasu, a powodzeniem górowały nad obcym repertuarem: Halka (wileńska 1854, warszawska 1858), Flis (1858), Hrabina (1859), Verbum nobile (1860), Straszny dwór (1861-64), Paria (1859-69), Beata (1872). 

W 1858 roku Moniuszko został powołany na stanowisko pierwszego dyrygenta Opery Polskiej w Warszawie. Podczas piętnastu niemal lat pracy na tym stanowisku przygotował i wystawił kolejno wszystkie swoje opery.

Okres powstania styczniowego zahamował działania kompozytora. Trudne warunki polityczne nie sprzyjały twórczości. Wystawienie Strasznego dworu w 1865 roku wywołało entuzjazm, a nowa opera odniosła sukces podobny do sukcesu Halki. Polskie realia zjednały dziełu miłość widzów i przyczyniły się do tego, że każde kolejne przedstawienie stawało się manifestacją narodową. Za życia kompozytora opera została wystawiona tylko kilkakrotnie: cenzura carska zorientowała się, że to nie błaha opowiastka miłosna, ale wielka opera narodowa. Moniuszko nie doczekał się wznowienia; wystawiano tylko fragmenty dzieła na koncertach.

Bydgoska Opera wcześniej sięgała po Straszny dwór czterokrotnie (1958, 1969, 1976, 1994 - inauguracja I BFO). Obecna realizacja, upamiętniająca obchody dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, jest pierwszą przygotowaną na scenie Opery Nova przy ul. Focha.

Galeria zdjęć

Najbliższe spektakle

Brak spektakli w najbliższej przyszłości


Śledź nasze social media

Recenzje

Proponujemy również

{title}
13-09-2023

„Niebezpieczne związki” Pastora w Bydgoszczy!

 Już od wydania powieści „Niebezpieczne związki” w 1782 roku towarzyszyła jej aura skandalu. Pierre Choderlos de Laclos, biorąc za tło wydarzeń obraz arystokracji osiemnastowiecznej Francji, obnażał podłości ludzkiej duszy, opowiadając o zemście, pożądaniu i manipulacji. To historia, w której mężczyźni są cyniczni i impertynenccy, kobiety okrutne i wyrachowane, zaś dla miłości, czułości i niewinności brak miejsca.Ciekawa jest historia kinowych ekranizacji tego tytułu. Największą popularność...

{title}
07-09-2023

„Spiritus”... nie dla dzieci

Do sali kameralnej im. Felicji Krysiewiczowej Opera Nova zaprasza najczęściej dzieci na dedykowane im muzyczne spektakle edukacyjne. Jednak najbliższa premiera sezonu artystycznego 2023/2024 „Spiritus movens-piosenki Jeremiego Przybory” jest kameralnym spektaklem muzycznym dla dorosłej publiczności. Soliści Opery Nova pracują pod kierunkiem reżyserki Justyny Zar i choreografa Alexandra Azarkevitcha. Efekt pełnej inwencji współpracy zobaczymy 14 i 15 października.

{title}
21-08-2023

67. sezon artystyczny rozpoczęty

Aplauzy publiczności w cztery wrześniowe wieczory (14-17 IX) zebrała „Wesoła wdówka” Franza Lehára, która na scenie Opery Nova zainaugurowała sezon artystyczny 2023/2024. Uwspółcześniona wersja słynnej operetki, jaką dla bydgoskiej sceny wyreżyserował Jerzy Jan Połoński, cieszy się ogromną sympatią melomanów, zachwycając na nowo muzyką pełną przebojów, dowcipnymi tekstami, klimatyczną scenografią oraz feerią postaci.Teraz czas na pierwszy w nowym sezonie spektakl baletowy. Kiedy do kalendarza wk...

{title}
08-06-2023

Rozbudowa Opery - informacje

Drodzy Widzowie!Prace związane z rozbudową Opery Nova o IV krąg oraz podziemny parking w przyszłości przyniosą odwiedzającej nas Publiczności korzyści i wygodę. Zanim jednak tak się stanie, wszyscy musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami.Bardzo prosimy Widzów wybierających się na spektakle w Operze Nova o uwzględnienie likwidacji dotychczasowego parkingu przy ulicy Karmelickiej oraz ograniczeń ruchu w tym rejonie.Widzom przyjeżdżającym samochodami proponujemy korzystanie z najbliższych parkin...