BARON CYGAŃSKI

BARON CYGAŃSKI

Baron Cygański:
operetka w trzech aktach
Kompozytor:
Johann Strauss
Libretto:
Ignaz Schnitzer wg noweli „Sáffi” Móra Jókaia. Polska wersja językowa z polskimi napisami
Data premiery:
06.11.2010
Czas trwania:
2 godziny 45 minut, w tym dwie przerwy

Realizatorzy

Insenizacja, reżyseria i choreografia:
Janina Niesobska
Kierownictwo muzyczne:
Scenografia i kostiumyq:
Maria Balcerek
Reżyseria świateł:
Bogumił Palewicz
Przygotowanie chóru:
Henryk Wierzchoń
Autor plakatu:
Michał Batory

OBSADA

Dyrygent:

OPIS

Strauss uznawał Barona cygańskiego za swe największe kompozytorskie osiągnięcie. Zauroczony folklorem cygańsko-węgierskim stworzył operetkę oddającą piękno kultury obu tych nacji. Muzyka odzwierciedla koloryt i swobodę puszty, żywiołowość cygańskiego obozowiska i elegancję wiedeńskich pałaców, a dzieło aż roi się od wpadających w ucho melodii. Baron cygański powrócił w iście królewskim przepychu do repertuaru bydgoskiej Opery: operetkę wystawia się po to, aby sprawić radość widzom i… wykonawcom. 

Wykreowany na scenie świat zachwyca popisowymi ariami, wystawnością strojów, dekoracji, wdziękiem tancerek, dynamiką tancerzy, popisami aktorskimi całego zespołu... W uszach (i sercach) mają zostać na zawsze cudowny walc skarbów, duet "ślubny" Saffi i Barinkaya, marsz rekrutów i ognisty czardasz. 

Z pieczołowitością zostały odtworzone XIX-wieczne kostiumy wieśniaków w święcie winobrania z I aktu, migoczący światełkami namiot czaruje tajemniczością i erotyzmem Wschodu, przepyszny żyrandol i gigantyczne ażurowe schody (największe w historii realizacji na scenie Opery Nova), które stanowią tło dla olśniewających sukien i mundurów. Błękity, szmaragdy, indygo, fiolety, cekiny, zapinki, przypinki... Jedwabne falbany spódnic tworzą barwną ruchomą płaszczyznę w porywającym czardaszu, powiewają frędzle chust, błyskają i dźwięczą szable: blisko 3 godziny radości! 

Galeria zdjęć

Najbliższe spektakle

Data: 03-06-2023 (Sobota),Godzina: 19:00

Recenzje

Proponujemy również

{title}
23-05-2023

Parking - komunikat

Drodzy Widzowie!Prace związane z rozbudową Opery Nova o IV krąg oraz podziemny parking w przyszłości przyniosą odwiedzającej nas Publiczności korzyści i wygodę. Zanim jednak tak się stanie, wszyscy musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami.Bardzo prosimy Widzów wybierających się na spektakle w Operze Nova o uwzględnienie likwidacji dotychczasowego parkingu przy ulicy Karmelickiej oraz ograniczeń ruchu w tym rejonie, także wzdłuż bulwaru nad Brdą. Od 14 marca 2023 r. zamknięta jest kładka im. Ja...

{title}
23-05-2023

Coppelia

25 maja…153 lata temu w Paryżu odbyła się premiera baletu Coppélia. Dzieło skomponowane przez Léo Delibesa odniosło sukces i przyniosło swemu twórcy sławę. 

{title}
23-05-2023

Falstaff

Falstaff to komediowa opera Verdiego oparta na dwóch dziełach Szekspira – Wesołych kumoszkach z Windsoru i Henryku IV. Tytułowa postać ma rodowód znacznie starszy - sięgający rzymskiej komedii Plauta Miles gloriosus. U Szekspira przyszły bohater ostatniej opery Verdiego pojawia się w obu częściach Henryka IV jako nieodłączny towarzysz wypraw i biesiad księcia Hala (późniejszego króla Henryka V). Natomiast w Wesołych kumoszkach z Windsoru, mistrzowskim obrazie obycza...

{title}
22-05-2023

Repertuar - wrzesień

Bieżący sezon artystyczny kończymy 25 czerwca spektaklem Opowieści wędrowca. Na kolejne operowe wrażenia pozostaje czekać do jesieni! Repertuar na wrzesień jest już dostępny, zaś sprzedaż rusza 6 czerwca.