Henryk Wierzchoń

Henryk Wierzchoń

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie na Wydziale Wychowania Muzycznego (dyplom w 1977 r.). Był wykładowcą na tej uczelni oraz dyrygentem chóru akademickiego SGPiS w Warszawie. W 1978 r. rozpoczął studia na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Warszawie, które ukończył w 1984 r. w specjalności dyrygentura symfoniczna.

Z Operą NOVA, której Chórem kieruje, związany jest od 1984 r. Przygotował Chór do wielu premier: operowych, operetkowych, musicalowych, oratoryjnych. Jako dyrygent prowadził spektakle takie jak: Mesjasz, Czarodziejski flet, Zemsta nietoperza, Pan Twardowski, Skrzypek na dachu, Kot w butach, Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków.

Jego współpraca muzyczna objęła m.in. opery: Czarodziejski flet, Don Giovanni Mozarta, Nabucco Verdiego, Mefistofeles Boita, oratorium Mesjasz Händla (wystawione w wersji teatralnej- za wykonanie tego dzieła Chór otrzymał Złotą Maskę w 2000 r.) oraz operetki : Kraina uśmiechu Lehára i Zemsta nietoperza Straussa.

Jest wykładowcą w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w stopniu profesora. Juror wielu konkursów muzycznych. Jako dyrygent występował z wieloma orkiestrami symfonicznymi oraz z zespołami wokalno-instrumentalnymi ( m.in. z Capellą Bydgostiensis, Płocką Orkiestrą Symfoniczną ) w kraju i za granicą. Jest autorem kompozycji instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych. Współpracuje także jako dyrygent z filharmoniami w Zielonej Górze, Koszalinie.