Miła wiadomość na początku nowego sezonu: „Falstaff" zdobył trzy Teatralne Nagrody Muzyczne im. Kiepury w kategoriach: najlepszy spektakl, najlepszy śpiewak (dla Łukasza Golińskiego), najlepszy plakat - dla Tomasza Bogusławskiego. Wręczenie nagród odbyło się 17 września 2018 r. na Zamku Królewskim w Warszawie.

22 września 2018 r. Edward Stasiński, wieloletni solista, a następnie asystent reżysera, pożegnał się ze sceną rolą komisarza Carnero w Baronie cygańskim.

8 października 2018 r. zamontowana została nowa scena obrotowa, zakupiona dzięki Programowi Modernizacja Opery Nova i środkom pozyskanym w ramach VIII osi Priorytetowej „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 -2020.

27.10. 2018 r. Pierwszą premierą sezonu była opera komiczna Macieja Maleckiego do libretta Wojciecha Młynarskiego Awantura w Recco,czyli drzewko wolności, wystawiona w ramach upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Kierownictwo muzyczne sprawowała Anna Duczmal-Mróz. Reżyserowali Maciej Wojtyszko i Magdalena Małecka-Wippich.

24 listopada 2018 r. Małgorzata Grela świętowała jubileusz 25-lecia pracy artystycznej w Operze Nova,śpiewając rolę tytułową w operetce Hrabina Marica.

7, 8, 9 grudnia 2018 r. odbyły się ostatnie spektakle Cyrulika sewilskiego. Był to jedyny spektakl w bieżącym repertuarze, który przygotowany był jeszcze na scenę Teatru Polskiego. Przedstawienie zeszło z afisza bydgoskiej Opery po 31 latach. Realizacja w reżyserii Sławomira Żerdzickiego w 1987 r. (a były i wcześniejsze) została przeniesiona i wznowiona już na własnej scenie Opery Nova w 2002 r.

23 stycznia 2019 r. z żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Ryszarda Peryta, wybitnego artysty, który dla Opery Nova wyreżyserował dwa przedstawienia: Nabucco Verdiego, który utrzymywał się w repertuarze w latach 1995-2017 oraz oratorium Mesjasz Haendla, wystawione w pełnej wersji scenicznej w 2000 r.

1 lutego 2019 r. dotarła do nas kolejna smutna wiadomość - o śmierci Floriana Skulskiego, znakomitego śpiewaka. Mieliśmy przyjemność gościć w spektaklach Opery Nova i cieszyć się Jego kreacjami jako: Miecznika w Strasznym dworze, tytułowego Nabucca, Germonta w Traviacie. Pod kierunkiem Artysty kształcili się m.in. dzisiejsi soliści Opery Nova: Łukasz Goliński i Janusz Żak.

26 lutego zmarła Patrycja Stróżyk. W latach 1999-2002 była solistką Opery Nova w Bydgoszczy, na deskach której wystąpiła m.in. w scenicznej wersji Mesjasza G. F. Händla w partii altowej, w Traviacie G. Verdiego w partii Flory, w Skrzypku na dachu J. Bocka i J. Stein’a w partii Chawy czy w Promises, promises B. Bacharach’a w partii Marge.

Po raz 26. zorganizowany został Bydgoski Festiwal Operowy. Jak przystało na trwający Rok Stanisława Moniuszki na premierę inaugurującą Festiwal wybrano Straszny dwór. Spektakl wyreżyserowała Natalia Babińska, kierownictwo muzyczne spoczęło w rękach Piotra Wajraka.

Publiczność pożegnaliśmy przed wakacjami plenerowym Koncertem Świętojańskim, podczas którego soliści i muzycy Orkiestry Opery Nova wystąpili wspólnie z Orkiestrą Wojskową pod batutą Dominika Sierzputowskiego.