Opera Nova położona jest w ścisłym centrum Bydgoszczy, przy głównym ciągu komunikacyjnym, a zarazem... nad wodą, wpisując się w malowniczy krajobraz rzeki. Przez Brdę graniczy z Wyspą Młyńską. Od Mostów Solidarności do ul. Mostowej wiedzie bulwar, którym można obejść Operę od strony rzeki, przez kładkę dostać się na Wyspę Młyńską i dalej na Stary Rynek oraz do Wenecji Bydgoskiej i bydgoskiej Katedra św. Marcina i Mikołaja.

Wraz z ciągiem bulwarowym u stóp gmachu Opery Nova graniczy amfiteatr z widownią na 396 osób, wykorzystywany podczas koncertów plenerowych . 

Z uwagi na trwającą rozbudowę Opery Nova o IV krąg wraz z podziemnym parkingiem, dotychczasowe miejsca postojowe przy ul. Karmelickiej dla zmotoryzowanych widzów naszych spektakli są niedostępne na czas inwestycji. 


Widzom przyjeżdżającym samochodami proponujemy korzystanie z najbliższych parkingów:

  • przy ul. Grudziądzkiej P+D (ok. 15 minut pieszo od Opery),
  • przy ulicy Pod Blankami (ok. 10 minut pieszo od Opery),
  • przy ul. Jagiellońskiej 2, wjazd od ul. Parkowej) – Bydgoskie Centrum Finansowe, dawna Drukarnia (ok. 7 minut pieszo od Opery).
  • Nowy! przy ul. Grottgera 4 (ok. 4 minut pieszo od Opery) 
     

W bydgoskich tramwajach MZK, zatrzymujących się przy Operze Nova, od maja 2014 r. po nazwie przystanku ul. Focha-Opera usłyszeć można fragment muzyczny - jeden z rozpoznawalnych operowych tematów instrumentalnych. Jest to dodatkowe wyróżnienie obecnej w tym miejscu instytucji artystycznej i forma jej promocji.