Dorota Nowak

Dorota Nowak

Sopran. Doktorantka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w ramach Szkoły Doktorskiej. W 2020 roku z wyróżnieniem ukończyła studia magisterskie na Wydziale Wokalno–Aktorskim Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu solowego prof. Katarzyny Nowak–Stańczyk. Nieprzerwanie od 9 lat współpracuje z Tomaszem Gumielą, pianistą.

Gościnna solistka Opery Nova w Bydgoszczy. Od 2020 roku pracuje jako konsultant ds. emisji głosu w Chórze Kameralnym Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz prowadzi zajęcia z indywidualnej emisji głosu dla studentów Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Debiutowała w 2017 roku partią I Damy w „Czarodziejskim Flecie” W.A. Mozarta na deskach Opery Nova (reż. M. Remus). W 2018 roku wykonała partie dwóch różnych Rozyn – w „Cyruliku Sewilskim” G.Rossiniego, wystawionym w ramach 11. Operowego Forum Młodych (reż. Jitka Stokalska) oraz w „Noclegu w Apeninach” S. Moniuszki (reż. Małgorzata Warsicka).

Od 2019 roku występuje na scenie Opery Nova w rolach: Adiny w „Napoju Miłosnym” G. Donizettiego (reż. Krzysztof Nazar), Barbariny w „Weselu Figara” W.A. Mozarta (reż. Wojciech Adamczyk), Despiny w „Cosi fan tutte” W. A. Mozarta (reż. Paweł Szkotak), Nastki w „Księżniczce Czardasza” E. Kálmána (reż. Wojciech Adamczyk) oraz Hanny w „Strasznym Dworze” S. Moniuszki (reż. Natalia Babińska). Wykonała również partię Frasquity w koncertowej wersji „Carmen” G. Bizeta w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

Wykonuje utwory Muzyki Nowej. W 2020 roku rozpoczęła współpracę z Rafałem Gorzyckim, nagrywając „Śmierć Pana S* na sopran, altówkę, fortepian i elektronikę” na monograficzną płytę kompozytora pt. „Utwory Pierwsze”. Jest członkiem zespołu „Ludzie z Vełny” wykonującego utwory kompozytorów Muzyki Nowej.

Od ponad 10 lat jako chórzystka i solistka związana jest z Chórem Mieszanym Katedry Wawelskiej prowadzonym przez Andrzeja Korzeniowskiego. Współpracowała z wieloma wybitnymi dyrygentami takimi jak Sir Collin Metters, Krzysztof Penderecki, Rafał Jacek Delekta, Maciej Tworek, Maciej Figas, Piotr Wajrak, Wojciech Michniewski, Michał Dworzyński, Kai Bumann, Dawid Runtz oraz Bernard Chmielarz.

Repertuar

Na scenie Opery Nova występuje w rolach:

Galeria zdjęć