FAUST

FAUST

Kompozytor:
Charles Gounod
Libretto:
Jules Barbier i Michel Carré. Oryginalna wersja językowa z tłumaczeniem na język polski
Data premiery:
08.10.2022
Czas trwania:
130 minut, z jedną przerwą po 90. minucie
Wykonawcy:
Soliści, Chór, Balet, Orkiestra Opery Nova

Realizatorzy

Reżyseria:
Paweł Szkotak
Kierownictwo muzyczne:
Piotr Wajrak
Scenografia:
Mariusz Napierała
Kostiumy:
Martyna Kander
Choreografia:
Iwona Runowska
Reżyseria świateł:
Maciej Igielski
Projekcje multimedialne:
Zachariasz Jędrzejczyk, Veranika Siamonava
Asystent reżysera:
Dorota Borowicz
Asystent dyrygenta:
Marta Szymańska
Asystent choreografa:
Anna Bebenow

OBSADA

Stary Faust:
Sylwester Kostecki, Janusz Ratajczak, Jacek Szymański
Walenty:
Arkadiusz Anyszka, Łukasz Goliński, Sławomir Kowalewski, Damian Wilma
Dyryguje:

Opis

Popularność Fausta datuje się na lata 50. XX wieku, kiedy wielkie nakłady pieniężne wydawane na jego wystawienie uczyniły z tej opery niemal hollywoodzką produkcję. Wystawienie tego utworu to tło wydarzeń w książce Upiór w operze Gastona Leroux i w jego filmowych adaptacji oraz musicalu A.L. Webbera. 

Faust po raz pierwszy zagościł na bydgoskiej scenie operowej w 1960 roku w reżyserii Hugona Morycińskiego, pod muzycznym kierownictwem Zdzisława Bytnara. Postać powróciła wiele lat później w realizacjach Opery Nova: w operze A. Boita Mefistofele (reż. Tomasz Konina) oraz legendzie dramatycznej H. Berlioza Potępienie Fausta (reż. Maciej Prus). 

Dla reżyserującego obecnie Pawła Szkotaka:

[...] wojenne tło, występujące oryginalnie w libretcie bez konkretnych czasowych odniesień, stanowi wyrazisty kontekst dla podejmowanych wyborów przez bohaterów, a także budzi nieoczywiste, ale czytelne skojarzenia z wojną, która toczy się dzisiaj w Ukrainie.

Akcja opery Faust Gounoda w inscenizacji przygotowanej dla Opery Nova w Bydgoszczy rozgrywa się w czasie I wojny światowej we Francji. Kostiumy oraz rekwizyty zostaną przygotowane zgodnie z realiami historycznymi. Ważnym rekwizytem o symbolicznym znaczeniu jest kwiat. Odnosi się nie tylko do imienia głównej bohaterki: Marguerita - margeritka, ale występuje także kilkukrotnie w akcjach scenicznych. Całość akcji scenicznej możemy odczytywać także jako walkę wewnętrzną Fausta pokazaną poprzez subiektywną wizję tytułowego bohatera. 

Galeria zdjęć

Najbliższe spektakle

Brak spektakli w najbliższej przyszłości


Śledź nasze social media

Recenzje

Proponujemy również

{title}
23-05-2023

Parking - komunikat

Drodzy Widzowie!Prace związane z rozbudową Opery Nova o IV krąg oraz podziemny parking w przyszłości przyniosą odwiedzającej nas Publiczności korzyści i wygodę. Zanim jednak tak się stanie, wszyscy musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami.Bardzo prosimy Widzów wybierających się na spektakle w Operze Nova o uwzględnienie likwidacji dotychczasowego parkingu przy ulicy Karmelickiej oraz ograniczeń ruchu w tym rejonie, także wzdłuż bulwaru nad Brdą. Od 14 marca 2023 r. zamknięta jest kładka im. Ja...

{title}
23-05-2023

Coppelia

25 maja…153 lata temu w Paryżu odbyła się premiera baletu Coppélia. Dzieło skomponowane przez Léo Delibesa odniosło sukces i przyniosło swemu twórcy sławę. 

{title}
23-05-2023

Falstaff

Falstaff to komediowa opera Verdiego oparta na dwóch dziełach Szekspira – Wesołych kumoszkach z Windsoru i Henryku IV. Tytułowa postać ma rodowód znacznie starszy - sięgający rzymskiej komedii Plauta Miles gloriosus. U Szekspira przyszły bohater ostatniej opery Verdiego pojawia się w obu częściach Henryka IV jako nieodłączny towarzysz wypraw i biesiad księcia Hala (późniejszego króla Henryka V). Natomiast w Wesołych kumoszkach z Windsoru, mistrzowskim obrazie obycza...

{title}
22-05-2023

Repertuar - wrzesień

Bieżący sezon artystyczny kończymy 25 czerwca spektaklem Opowieści wędrowca. Na kolejne operowe wrażenia pozostaje czekać do jesieni! Repertuar na wrzesień jest już dostępny, zaś sprzedaż rusza 6 czerwca.