ROMEO I JULIA

ROMEO I JULIA

Kompozytor:
Sergiusz Prokofiew
Libretto:
Leonid Ławrowski i Siergiej Prokofiew wg dramatu Williama Szekspira
Data premiery:
21.04.2018
Czas:
3 godziny, w tym dwie przerwy. Uwaga, realizacja we fragmentach spektaklu przewiduje użycie dymu na scenie.
Choreografia:
Paul Chalmer
Wykonawcy:
Balet i Orkiestra Opery Nova w Bydgoszczy

REALIZATORZY

Choreografia:
Paul Chalmer
Kierownictwo muzyczne:
Scenografia:
Diana Marszałek
Kostiumy:
Agata Uchman
Reżyseria świateł:
Maciej Igielski
Fechmistrz:
Sylwester Zawadzki
Opieka kaskaderska:
Andrzej Słomiński
Asystent choreografa:
Aurora Benelli
Asystent dyrygenta:
Kamil Parcheta
Plakat:
Diana Marszałek

OBSADA

Pani Kapuleti:
Pan Monteki:
Pani Monteki:
Tybalt:
Parys:
Ojciec Laurenty:
Przyjaciółki Julii:
Dyrygent:

OPIS

Wykonania odbywają się za zgodą Internationale Musikverlage Hans Sikorski.

Spektakl premierowy zainaugurował XXV Bydgoski Festiwal Operowy 21 kwietnia 2018 r.

Romeo i Julia Szekspira. Co to za temat! Jakby stworzony do muzyki... Hector Berlioz

Libretto baletu podąża za tekstem Szekspira, choć w zamierzeniu kompozytora dzieło miało skończyć się… happy endem! Prokofiew wprowadził na scenę wyraziste obrazy muzyczne, prawdę ludzkich uczuć, oryginalną inwencję muzyczną, przetwarzającą literacki pierwowzór. 

Każda z postaci ma charakterystyczny motyw przewodni - stworzony wrażliwością psychologiczną Prokofiewa indywidualny portret muzyczny. Kompozytor, kontynuując osiągnięcia Czajkowskiego, pogłębił w swej twórczości poetyckość i symfoniczną dramaturgię muzyki. 

Tytuł ten, niewystawiany w bydgoskiej Operze od przeszło 30 lat (poprzednie realizacje: 1962 r. - choreografia Rajmund Sobiesiak i 1987 r. - choreografia Przemysław Śliwa), przygotowywany jest przez twórców, którzy zrealizowali na naszej scenie tak głośne spektakle baletowe, jak: Dziadek do orzechów czy Zniewolony umysł. Zaproszenie do stworzenia choreografii przyjął ponownie Paul Chalmer, wybitny tancerz i choreograf, który akcję „Romea i Julii” przenosi w przestrzeń i czas epoki elżbietańskiej.

Paul Chalmer - choreograf

Urodził się w Ottawie w Kanadzie. Naukę tańca pobierał w National Ballet School of Canada. Zachwyt baletami choreografa Johna Cranko stał się jego motywacją do opuszczenia ojczyzny i związania się w 1980 roku z zespołem Stuttgarter Ballett, gdzie trzy lata później został solistą, tańcząc wiele głównych ról. Występował jako gościnny solista w The English National Ballet, The Birmingham Royal Ballet, The Scottish Ballet, The London City Ballet, Teatro Colon w Buenos Aires, Teatro dell’ Opera di Roma i w mediolańskim Teatro alla Scala. Tańczył w choreografiach, m.in.: Georgesa Balanchine’a, Jiříego Kyliána, Kennetha MacMillana, Johna Neumeiera, Williama Forsythe’a i Uwe Scholza. 

W 1999 roku Paul Chalmer został baletmistrzem zespołu baletowego Sächsische Staatsoper Ballett (Semperoper) w Dreźnie, a w 2000 r. na zaproszenie Uwa Scholza - zespołu Leipziger Ballett. Zadebiutował także jako choreograf. W latach 2005-2010 był dyrektorem zespołu baletowego opery w Lipsku. Dla Leipziger Ballett stworzył takie produkcje, jak: Jezioro łabędzie (2005), Dziadek do orzechów (2007), Ognisty ptak (2008), Giselle (2009) i Pietruszka (2009). 

W 2010 roku Chalmer stworzył nową, pełnospektaklową choreografię dla Opery Rzymskiej z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, a w 2011 roku choreografię do Jeziora łabędziego dla zespołu MaggioDanza z premierą podczas festiwalu Maggio Musicale Fiorentino. W listopadzie 2013 roku zespół baletowy przy Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu wystawił jego Romeo i Julię

W 2014 r. Balet Teatru Wielkiego w Poznaniu przygotował premierę Kopciuszka Prokofiewa w choreografii Paula Chalmera, zaś maju/czerwcu 2014 roku balet Opery Rzymskiej zrealizował Śpiącą królewnę. W 2015 r. dla Opery Nova w Bydgoszczy stworzył choreografię do Dziadka do orzechów Piotra Czajkowskiego. Kolejna produkcja Paula Chalmera, Trzej muszkieterowie z partyturą zamówioną u Jana Kucery, miała premierę w marcu 2017 roku w Śląsko-Morawskim Teatrze w Ostrawie (Czechy).

Rozmowa Wiktorii Raczyńskiej z Paulem Chalmerem: "Nigdy nie przestanę szukać pożywki dla duszy".

Maciej Figas - kierownictwo muzyczne

Ukończył Wydział Wychowania Muzycznego i Rytmiki Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Wydział Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Poznaniu (kierunek: dyrygentura) w klasie prof. Witolda Krzemieńskiego. Przez dwa lata był studentem Wydziału Wokalno-Aktorskiego gdańskiej uczelni.

Pracę zawodową rozpoczął w styczniu 1988 r. w Operze Nova w Bydgoszczy: najpierw jako asystent dyrygenta, później dyrygent, a od kwietnia 1991 r. - dyrektor artystyczny. W listopadzie 1992 r. powołany na stanowisko dyrektora Opery Nova, które piastuje do dziś. 

Jego repertuar to wiele przedstawień operowych, baletowych, operetkowych, musicale. Na scenie Opery Nova sprawował kierownictwo muzyczne oper: Carmen Bizeta, Nabucco, Traviaty Verdiego, Turandota, Toski, Madamy Butterfly Pucciniego, Mefistofelesa Boita, Opowieści Hoffmanna Offenbacha, Manru Paderewskiego, Rusałki Dworzaka, operetek: Wesołej wdówki i Krainy uśmiechu Lehára, Zemsty nietoperza i Barona cygańskiego Straussa, Hrabiny Maricy Kálmána, musicalu My Fair Lady Loewego-Lernera, baletów: Dziadek do orzechów Czajkowskiego oraz Stabat Mater. Harnasie do muzyki Szymanowskiego. 

Gościł na scenach muzycznych Niemiec, Holandii i Luksemburga, prowadząc wiele spektakli i koncertów. Wielokrotnie uczestniczył w Letnim Festiwalu Operowym w Xanten, w ramach którego prowadził m.in. Galowy Koncert z udziałem słynnego tenora wagnerowskiego René Kollo. Maciej Figas ma w swoim dorobku fonograficznym nagranie opery Stanisława Moniuszki Straszny dwór, opery Paderewskiego Manru, nagranie pierwszej polskiej DVD z operą Rusałka Dworzaka. Inicjator corocznego (od 1994 r.) Bydgoskiego Festiwalu Operowego. Do występów na bydgoskiej scenie pozyskał tak wybitnych śpiewaków jak: Małgorzata Walewska, Stefania Toczyska, Ko Seng Hyoun, Adam Kruszewski. Dwukrotnie uhonorowany nagrodą Bydgoszczanina Roku oraz medalem „Gloria Artis".

Diana Marszałek - scenografka teatralna i filmowa

W swoim dorobku ma blisko 40 realizacji scenograficznych i kostiumograficznych w najważniejszych polskich teatrach, m.in.: Teatrze Wielkim Operze Narodowej, Powszechnym, Polskim, Ateneum i Polonia w Warszawie, Muzycznym w Gdyni, Polskim i Współczesnym we Wrocławiu, Teatrze im. Słowackiego w Krakowie, Wielkim w Poznaniu i Operze Nova w Bydgoszczy. Pracowała także przy takich produkcjach filmowych, jak: Katyń oraz Felix, Net i Nika. 

W bydgoskiej Operze Nova tworzyła przestrzeń sceniczną do autorskiego baletu Roberta Bondary Zniewolony umysł na podstawie tekstu Czesława Miłosza z muzyką Philipa Glassa i Wojciecha Kilara, a z reżyserką Natalią Babińską scenografię do Rigoletta Giuseppe Verdiego oraz Halki (we współpracy z Julią Skrzynecką) Stanisława Moniuszki, przygotowanej specjalnie na jubileuszowy XX Festiwal Operowy.

Agata Uchman - kostiumografka, scenografka, projektantka mody

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Scenografii i Malarstwa. Działa na pograniczu sztuki i designu. W Teatrze Muzycznym ROMA robiła maski do Upiora w operze A. Lloyda Webbera, współpracowała artystycznie z M. Tesławską przy operze La Gioconda Ponchiellego (Opera Nova) i Les Misérables C.M. Schönberga. Wzięła udział w realizacjach Teatru Nowego im. T. Łomnickiego w Poznaniu jako kostiumograf przy Bestii J. Wiśniewskiego (na podstawie Rozbitego dzbana H. von Kleista), a jako kostiumograf i scenograf przy Elsynorze G. Gołaszewskiego i S. Adamczaka. Projektowała także kostiumy dla Teatru Muzycznego w Poznaniu (Jekyll & Hyde F. Wildhorna, Evita A. Lloyda Webbera, Nine Yeston/Kopit), Opery na Zamku w Szczecinie (Crazy for You G. i I. Gershwinów), Opery Nova w Bydgoszczy (Dziadek do orzechów P. Czajkowskiego), Opery i Filharmonii Podlaskiej (Cyganeria G. Pucciniego w reżyserii Marii Sartovej) i dla Opery Bałtyckiej (Nabucco G. Verdiego). 

Jest autorką kostiumów i scenografii do wielu artystycznych projektów filmowych w Polsce i zagranicą, m.in. The Big Leap (scenografia i kostiumy), horroru Urban Explorer (dekoracja wnętrz), Die Alte Frau (dyrektor artystyczny), Village of Unborn Children (kostiumy), One of Us (scenografia i kostiumy), Kop głębiej (kostiumy), Ciemnego pokoju nie trzeba się bać (kostiumy i dekoracja wnętrz), Dotknięcie anioła (kostiumy), serii MTV Pimp My Room (scenografia). 

W latach 2013-2016 tworzyła autorską markę NUMER uchman/winiarska, łączącą design i modę. Prace kostiumograficzne artystki znalazły się na międzynarodowej wystawie w Państwowym Centralnym Muzeum Teatralnym im. A. A. Bachruszyna w Moskwie (ukazującej ostatnie 25 lat projektowania kostiumów na świecie). Artystka należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Polskiego Centrum OISTAT (międzynarodowej organizacji scenografów).

Aurora Benelli - asystent choreografa 

Po baletowych lekcjach z Brendą Hamlyn w rodzinnej Florencji Aurora kontynuowała naukę tańca w Royal Ballet School w Londynie. Wcześnie podjęła pracę w głównych włoskich teatrach. Dołączyła do Compagnia Italiana di Balletto, kierowanej przez Carlię Fracci i Beppe Menegattiego, często tańcząc ważne solowe role, takie jak: Myrtha w Giselle i Wróżka Bzu w Śpiacej królewnie, występując na scenie wspólnie z międzynarodowej sławy artystami (między innymi: Carla Fracci, Lawrence Rhodes, Lynn Seymour, Eva Evdokimova, Paul Chalmer, Gheorghe Iancu i Alessandro Molin). 

Rozszerzając swój repertuar o utwory neoklasyczne i współczesne, Benelli zinterpretowała role tworzone przez takich choreografów jak: Antonella Agati, Millicent Hodson, Kenneth Archer i Wayne McGregor. Obecnie aktywnie zaangażowana jako nauczyciel i mistrz baletu. Posiada najwyższe kwalifikacje do kwalifikacji ABT® National Training Curriculum i jest certyfikowanym nauczycielem ABT®NTC, a od 2011 roku ma certyfikat Gyrokinesis® Level 1. 

Galeria zdjęć

Najbliższe spektakle

Brak spektakli w najbliższej przyszłości


Śledź nasze social media

Recenzje

Proponujemy również

{title}
05-05-2024

Legendarny balet i zespół Monte Carlo na finał XXX BFO

Czas na wielki finał XXX Bydgoskiego Festiwalu Operowego i creme de la creme tegorocznej edycji naszego święta, jaką są finezja i perfekcja tańca zespołu baletowego, będącego światową marką Księstwa Monako.Legendarny Les Ballets de Monte Carlo przyjechał w tym roku do Polski specjalnie na nasz jubileuszowy Festiwal, by w dwa majowe wieczory (4 i 5 V) oczarować i wzruszyć Państwa historią Romea i Julii, opowiedzianą z nowej perspektywy w choreografii Jeana-Christophe'a Maillota.

{title}
04-05-2024

„Strefa Ruchu” towarzyszy Festiwalowi: Czy opera może i czy powinna być nowoczesna?

Jeśli nurtują Państwa tajniki doboru repertuaru operowego, proporcje pojawiania się realizacji dzieł współczesnych, szansa na zachowanie autonomii opery przy inwazji innych sztuk, ocalenie jej autentyczności i „pierwiastka ludzkiego” w konfrontacji ze sztuczną inteligencją to zapraszamy na spotkanie z cyklu „Strefa Ruchu”, organizowane z redakcją Ruchu Muzycznego - partnerem medialnym XXX BFO, które odbędzie się w sali kameralnej Opery Nova 4 maja (sobota) o godz. 16.30. Wstęp wolny.Obecna ...

{title}
03-05-2024

Koncertowy finał kursu wokalnego z Mistrzem

Znakomity wieczór operowy zapowiada się 3 maja od godz. 17 na scenie sali kameralnej, gdzie przed Publicznością wystąpią wybrani uczestnicy mistrzowskiego kursu wokalnego, prowadzonego przez Profesora Mariusza Kwietnia!

{title}
30-04-2024

Majówka z panem Broučkiem

To nie jest zwykła opera, to szalona opera - pełna absurdalnego humoru, fantazji i genialnie oryginalnej muzyki. Jeśli wybieracie się na majówkę to koniecznie z „Wyprawami pana Broučka” na XXX Bydgoskim Festiwalu Operowym. Bydgoszcz jest pierwszym miastem, w którym zespół Teatru Wielkiego w Poznaniu gościnnie prezentuje swą najnowszą produkcję - pierwszą polską inscenizację dzieła Leoša Janáčka, wyreżyserowaną przez Davida Pountney’a. Zapraszamy 1 maja o godz. 19.00!